
Ове године прослава је употпуњена врхунском интерпретацијом класичне музике, где су наступили еминентни виолиниста/диригент Федор Рудин, виолончелиста Јан Фоглер и ансамбл Камерата Балканика, који су изводили нумере инспирисане водом и очувањем природе.
Почасни учесници догађаја били су представници ресорног министарства, министарства заштите животне средине и осталих министарстава, као и други многобројни истакнути стручњаци који указују на стратешки значај и потенцијал ове реке.
Реализацију концерта „Откриј Дунав“ на Рамској тврђави, у оквиру АртЛинк фестивала, подржао је пројекат „ЕУ за културно наслеђе и туризам“ који финансирају Европска унија и Немачка Влада, а спроводи Немачка организација за међународну сарадњу.
“Ове године, уз истицање еколошког, географског и туристичког аспекта Рамске тврђаве слоган „Откриј Дунав“ јасно говори шта је наш циљ, а то је првенствено едукација и указивање на вредности Дунава, како у нашој земљи, тако и у осталим земљама Подунавског региона. Живимо у доба климатских промена када нам је јасно да ће се у будућности водити битке за воду, а не за нафту, руде и метале као што је то било у претходним вековима. Задатак свих нас је да бринемо о Дунаву, како би генерацијама које долазе оставили Дунав бар за један посто чистији, питкији и плављи”- истакао је директор ЈВП ”Србијаводе” у уводном обраћању.
Председник општине Велико Градиште се најпре захвалио ЈВП ”Србијаводе” и свим осталим учесницима овог догађаја и изразио част што је за обележавање овако важног датума изабрана управо Рамска тврђава. ”Управо овде Дунав је најшири и читавом ширином припада Србији и желео бих да истакнем да ми који живимо поред Дунава, осећамо да смо привилеговани. Овде у Великом Градишту поред реке Дунав, имамо и реку Пек која се у центру града улива у Дунав и имамо Сребрно језеро, које постаје препознатљива туристичка дестинација за целу Србију. Дунав је веома значајан, на обалама Дунава се живи и од Дунава се живи и из тог разлога вечерас желимо да пренесемо веома важну поруку да морамо чувати Дунав, чувати наше реке, јер немамо резервне за генерације које нам тек долазе”- рекао је г-дин Драган Милић.
У складу са тим, ЈВП „Србијаводе“ и Општина Велико Градиште организовали су и низ едукативних радионица током којих су деца вртићког узраста и млађих разреда основних школа имали су прилике да се на креативан начин упознају са темом одбране од поплава. Међународни дан Дунава је весела и свечана манифестација у којој се подстичу организације и институције на свим нивоима друштва, од вртића преко средњих школа, невладиних организација и локалних самоуправа.
Дан Дунава обележава се 29. јуна широм слива реке Дунав и прослава одаје почаст виталној улози Дунава и његових притока у животима људи. Први пут обележен 2004. године, Дан Дунава је основан у знак сећања на десетогодишњицу потписивања Конвенције о заштити реке Дунав 1994. године у Софији. Током својих 19 година, Дан Дунава је прерастао у највећи светски међународни речни фестивал, насељавајући обале река догађајима и активностима како би се прославила културна разноликост Дунава. Под окриљем ICPDR-а, земље чланице и партнери организују националне догађаје, користећи своје локално знање упоредо са међународном сарадњом.
Кроз разноврстан спектар активности као што су игре везане за воду, излети, округли столови, радионице, едукативне активности и активности подизања свести јавности, цело друштво треба да стекне чвршћу емоционалну везу са дунавским басеном и његовим јединственим биодиверзитетом. Ангажовање познатих уметника и личности које су посвећене делу за Дунавски басен, могло би лично да инспирише јавност да делује за Дунав у свом свакодневном животу.Живети у хармонији са природом је могућ свакодневним малим променама.