ВестиКосовоНасловна

Петковић: Упад у водовод у Зубином Потоку наставак насиља Приштине и прогона Срба

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић изјавио је данас да је приоритетна тема у дијалогу са Приштином треба да буде деескалација и да о томе треба прво да се разговара.

Петковић је, после састанка са представницима Квинте због најновијих упада Приштине у српске институције на северу Косова и Метохије, рекао да је затражио да се  Еуропска унија, Квинта и сви међународни представници на Косову максимално ангажују како би било заустављено насиље Аљбина Куртија према Србима и српским институцијама.

Он је истакао да је од међународне заједнице захтевао да се њихова реакција не сведе само на још једно саопштење, већ да се покажу конкретне акције да би се зауставило дивљање Албина Куртија.

„Зато тражим да приоритетна тема у дијалогу буде питање деескалације. Видели смо и председника Европског савета који је јуче тражио деескалацију. То мора да буде на дневном реду, о томе прво морамо да разговарамо. Па да видимо да ли ће Приштина да седне за преговарачки сто и о томе разговара, да се у потпуности разаоткрије права намера Приштине“, рекао је Петковић.

Он је додао да не може да се разговара о другим важним темама ако је на делу драстично и огољено кршење свих људских права Срба на Косову и указао да српске институције на Косову представљају основ за формирање  Заједнице српских општина.

Додао је да Курти избегава да формира ЗСО и да затварајући српске институције протерује српски народ, чиме жели да каже „нема Срба, нема потребе за ЗСО“.

„То је за нас апсолутно недопустиво. Ми ћемо се борити и стајати уз наш народ на КиМ, председник Александар Вучић и цела влада Републике Србије“, истакао је Петковић.

Говорећи о упаду косовске полиције у водовод у северном делу Косовске Митровице и у Зубином Потоку, он је указао да је регионални водовод веома значајно предузеће и витална инфраструктура за опстанак српског народа на Косову и навео да је то истакао у разгвору са представницима Квинте и Еуропске уније.

„Указао сам да то није никаква паралелна институција, већ институција која функционише у складу са прописима и законима Републике Србије и да су милиони евра издвојени за то предузеће, али и за изградњу регионалног водовода  који иде од Зубиног Потока до Звечана и Косовске Митровице и пијаћом водом обезбеђује становништво које тамо живи. И сада косовска полиција упада у водовод у Косовској Митровици, у регионални водовод у Зубином потоку и тамо желе да инсталирају потпуно нестручни албански менаџмент који нема шта да тражи на северу КиМ“, навео је Петковић.

Додао је да је јасно да је цела идеја да се у потпуности паралише живот Срба на Косову.

Петковић је додао да Курти спроводи нове ескалаторне потезе зато што не може да формира владу и зато што је нервозан због тога што Косово није ушло у Савет Европе и што се та тема јуче није нашла на дневном реду Комитета министара. „Све то показује заправо толику врсту нервозе и фрустрираности Приштине и њихов покушај да замаскирају све те теме које не желе да њихова јавност сазна. Они то прикривају новим нападима на српски народ  и затварањем и гашењем српских институција на Косову и Метохији“, истакао је Петковић.

Он је поновио да Срби на Косову који су радили у српским предузећима, фирмама и установама које је Приштина затворила не морају да брину о својим платама и истакао да ће држава бринути о њима као и свим другим Србима на Косову.

Петковић је нагласио да српски народ жели да живи и да ради у својим институцијама.

„Овом приликом желим да поручим да ће држава Србија апсолутно, као и до сада, учинити све да сви наши људи, радници у предузећима, фирмама и установама које су затваране и које Курти затвара из дана у дан  на северу КиМ, али и јужно од Ибра не морају да брину што се примања тиче. Сви ће и даље имати своја месечна примања и држава Србија ће наставити да брине о њима  као и о свим нашим људима који живе на КиМ“, рекао је Петковић.

Додао је да Србија неће дозволити да Аљбин Курти угрози опстанак и живот наших људи на Косову.

Извор: Танјуг

Прикажи још
Back to top button