Европска унија мора да промени приступ према Западном Балкану како би се шест економија региона боље интегрисало у јединствено тржиште Уније и тиме омогућио снажнији економски раст.
Ово је изјавио Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије (ПКС) и председник Управног одбора Коморског инвестиционог форума Западног Балкана (КИФ ЗБ6).
– Од 2014. до 2020. године, регионални БДП се повећао за 28 одсто са просечним годишњим растом од 4,2 одсто, укључујући и 2020. годину и економски пад због КОВИД-а – рекао је Чадеж на Пословном форуму “Допринос представника пословне заједнице прикључивању Западног Балкана Европској унији”.
Међутим, истиче, да је имплементиран Акциони план заједничког тржишта и да је Западни Балкан био потпуно интегрисан у смислу слободног кретања људи, роба, услуга и капитала, просечан годишњи раст БДП-а у региону износио би 6,2 одсто, уместо садашњих 4,2 процента.
– Далеко смо од резултата које жели пословна заједница да види. Не постоји подела одговорности као ни санкције за неспровођење Акционог плана за заједничко тржиште, и врло је тешко мерити напредак и примену – истакао је Чадеж који је данас учествовао и на састанку министара ЗБ и земаља ЕУ у оквиру Форума.
Истиче да се мора појачати сарадња између ЕУ и ЗБ6, а да се одговорност за реализацију Акционог плана за Западни Балкан мора у потпуности пренети на владе Западног Балкана.
Чадеж је указао да КИФ представља 350.000 компанија у региону које су давале конкретне предлоге у складу са потребама и захтевима пословних заједница региона на основу четири слободе ЕУ.
Представио је две иновативне онлајн платформе намењене компанијама ЗБ – Маркет Аццесс Датабасе и Маркет Интеллигенце Датабасе. Прва је база добављача и намењена је повезивању компанија кроз Б2Б састанке, а друга нуди 1.000 различитих показатеља од макроекономије до података о структури радне снаге на ЗБ.
Форум је одржан у оквиру Самита Западног Балкана, који се одржава у склопу Берлинског процеса, и отворио га је немачки савезни министар економије и енергетике Петер Алтмајер.
Извор: Новости онлине