
Изградња два нова моста који треба да повежу северну и јужну Митровицу правно је неважећа и мора одмах бити обустављена, изјавио је некадашњи судија Вишег суда у Косовској Митровици Никола Кабашић, позивајући се на пресуду Врховног суда Косова којом се министрима у техничком мандату забрањује да истовремено буду и посланици.
Кабашић оцењује да је недавна одлука Врховног суда од пресудне важности јер разрешава и правно и политичко питање институционалне кризе у којој се Косово налази.
„Врховни суд је јасно рекао да, од тренутка када су именовани за посланике, њима престаје функција министра и они више не могу доносити било какве одлуке, уредбе или законе“, рекао је Кабашић за Косово онлајн.
Подсећа да је суд одлучивао у конкретном случају у вези са административним упутством које је донео министар финансија Хекуран Мурати, али истиче да је домет те пресуде далекосежан и да се односи и на остале одлуке Владе. У том контексту наводи и одлуке које се директно тичу Срба на Косову.
„Конкретно, одлука о изградњи два нова моста који треба да повежу северну и јужну Митровицу мора бити поништена. Она такође мора да има судбину овог административног упутства. Радови морају да стану одмах“, изричит је Кабашић.
Указује и да је Демократски савез Косова већ поднео кривичну пријаву против свих чланова Владе који су, упркос престанку мандата, наставили да доносе акте противно пресуди Врховног суда. Подсећа да је и Специјално тужилаштво почело да прикупља информације о законитости одлуке о изградњи и финансирању мостова.
„Ту није било никакве претходне процедуре – није донета одлука о експропријацији, није донета одлука о јавном интересу, није се разговарало с власницима земљишта. Реч је о приватној имовини двојице власника, која је срушена без објашњења, без упозорења и без икаквог упутства да имају право на накнаду или неки други правни лек“, изјавио је Кабашић.
Наводи да се ради о „потпуно незаконитом поступању Владе Косова“, али изражава сумњу да ће доћи до било каквих промена, имајући у виду, како каже, однос покрета Самоопредељење према судским одлукама.
„Против многих чланова те политичке опције воде се кривични поступци – против Аљбуљене Хаџију, Џељаља Свечље, Гљаука Коњуфце… У парламенту Косова бацали су димне бомбе, шок бомбе, превртали аутомобиле… и већ десет година избегавају позиве суда, чекајући да поступци застаре. И сам Аљбин Курти није желео да се одазове на позив суда да да изјаву као сведок“, наводи Кабашић.
Додаје да се тиме јасно показује да Курти и његова политичка опција заправо не поштују владавину права.
„Такође, сведоци смо да јавно критикују сваку судску одлуку која није у складу с њиховом политичком агендом. Када им нешто не одговара, они отворено нападају судове и тужилаштво, прозивају судије, лепе њихова имена по зидовима, цртају графите по Приштини – и тиме јасно показују свој однос према владавини права“, каже Кабашић.
Истиче да покрет Самоопредељење већ четири месеца управља без политичког легитимитета, што, према његовим речима, има озбиљне последице по стабилност и правну сигурност, посебно за Србе.
„Све одлуке које су доносили министри или сама Влада требало би да буду стављене ван снаге и да се сматрају ништавним, без икаквог правног дејства. Међутим, као што и сами видите, на Косову постоји раскорак између онога што пише у пресуди и онога што се дешава на терену. Курти једноставно не мари за те одлуке – игнорише их, за њега оне не постоје. Зато мислим да ће се досадашња пракса наставити и да неће бити промена у корист Срба, барем док је ова политичка групација на власти“, упозорава Кабашић.
Извор: Косово онлајн