ВестиКосовоЛокалнеНасловна

Међународни дан матерњег језика – Српски језик на КиМ чува наш идентитет

Meђународни дан матерњег језика има за циљ да се подигне свест о значају матерњег језика, овај дан је успостављен 1999. године од стране УНЕСКО-а. На Косову употреба српског језика институционално није на задовољавајућем нивоу, а можемо га сачувати на овим просторима само ако се језиком бавимо, јер је део нашег националног идентитета.

Српски језик на Косову иако је по закону равноправан са Албанским, у пракси то није случаj. Новинарка Анђелка Ћуп истиче, да није Срба који су остали на Косову, за постојање српског језика се не би ни знало иако смо вековима у назад на овом простору.

„На сву срећу постоји једна мала група нас која је овде остала и која се труди да заштити свој језик. Инситуционално нам је језик угрожен, иако је по закону језик који треба да буде равноправан у употреби са албанским, само крените широм Косова и Метохије видећете да од тога нема ништа. Нешто је боља ситуација са преводом у институцијама, међутим тај превод је изузетно лошег квалитета и то више није српски језик“, рекла је Анђелка Ћуп.

Анђелка додаје да је опасније што грађани и они мање образовани не могу да дођу до најбитнијих информација за обављање основних животних функција, јер не могу да прочитају ништа на српском језику.

Професорица Марија Караџић је нагласила да је језик део нашег идентитета, наше културе, традиције и историје, а да брига о очувању матерњег језика треба да буде не само брига наставника у школи, већ системска, као и кроз неговање писма и књижевности.

„Од суштинске је важности да се српски језик на Косову и Метохији одржи међу нашом заједницом, јер је то обележје нашег идентитета, наше културе, традиције. Уопштено гледано мислим да нисмо довољно брижни према матерњм језику, да га не негујемо у довољној мери, али то није ствар само појединаца или само нас наставника који радимо у школи, то је ствар читаве наше језичке заједнице,“ рекла је професорица Марија Караџић.

Годинама се говори о неравноправном положају српског језика на Косову, Недостатак политичке воље да се нешто промени у друштву доводи да се наш матерњи језик и ћирилично писмо полако губе из употребе на Косову.

Прикажи још
Back to top button