
Председница Одбора за Косово и Метохију у Скупштини Србије Данијела Николић изјавила је данас одлука Кеније, као једне од утицајних земаља на афричком контитненту, да призна независност Косова представља грубо кршење повеље УН је реч о признању „творевине која нема своју столицу у УН“.
Иако је Србија свесна да се већ дуги низ година грубо крши међународно право када је у питању положај Срба на Косову и српска политика, Николићева је за Танјуг рекла да увек, на сваком месту и у сваком тренутку председник Србије Александар Вучић и српска дипломатија истичу да се Србија стриктно држи међународног права, међународних повеља и суверенитета и територијалног интегритета.
„Потпуно смо свесних тих дуплих стандарда и поставља се питање на који начин су западне земље, и Беџет Пацоли који је љута опозиција у Приштини успео са својим новцем и моћи да натера власти у Кенији да признају ту лажну творевину“, навела је она.
Подсетила је да је Кенија била уздржана када је у питању резолуција о Сребреници у УН, што је наишло на велики шок и одјек у међународној јавности с обзиром на то да се две и по године припремало да Кенија призна Косово.
Уместо да се српска опозиција утркивала да спречи признање Косова 2008. године када су били на власти, Николићева је рекла да су они јуче помпезно нападали супругу председника и власт у Србији како су дозволили да Кенија призна Косово. „А како смо дозволили да 98 земаља призна ту лажну творевину 2008. године, зашто нисмо ништа урадили када је у питању заштита српских националних интереса и нашег народа и 17. марта 2004. и 2009. године, зашто смо поставили најглупље питање Међународном суду правде, зашто нису заустављали да се призна Косово као држава, само да би Борис Тадић био председник?“, рекла је она.
Истакла је да је 2013. године потписан Бриселски споразум зато што је за тренутну власт у Србији одувек било важно да се питање Косова поново стави на сто, за разлику од претходне власти којој је то питање била завршена ствар.
Иако се већ 12 година чека на Заједницу српских општина, Николићева је рекла да ипак постоји нешто о чему може да се разговора, док пре 2012. године са 98 признања и седам штетних споразума Борка Стефановића за Србе на Косову није било ичега о чему је могло да се разговара са Приштином.
„Остаје да се види за 10, 15 дана када делегација Србије крене пут афричког континента, да ли ће нека земља са тог континента у наредном периоду отпризнати ту лажну творевину. Ја верујем у снагу наше дипломатије, али на жалост Беџет Пацоли је показао већи патриотизам од Борка Стефановића и наше опозиције“, изјавила је она.
Извор: Танјуг