ВестиКосово

Николић: Скрнављење цркве у Ораховцу последица мржње и антисрпске политике у Приштини

Председница скупштинског Одбора за Косово и Метохију Данијела Николић изјавила је данас да је скрнављење Цркве у Ораховцу последица мржње и антисрпске реторике из Приштине и уједно и порука Србима који живе у околини Ораховца, јер их тамо више нема, да нису добродошли и да треба да оду.

Николић је на ТВ Прва подсетила и да су пре три дана неки историчари из Приштине говорили да све цркве и манастири Српске православне цркве у ствари припадају Албанској православној цркви.

„Деле се у две групе, имате Албанце који би да спале све што је српско и оне који сматрају да је све што је српско у ствари албанско. Неколико деценија смо сведоци покушаја брисања свега што је српско. То је последица мржње и реторике да Срби не треба да живе на простору КиМ и порука да сви који су и даље ту у околини, у Ораховцу их више нема, треба да оду“, казала је Николић.

Како је додала, 1998. године тај крај је био завијен у црно када је 46 људи киднаповано, од којих је 14 Костића убијено, као и двоје Николића убијено. „У јулу ће бити 27 година од масовног убиства Срба и Рома у том делу“, казала је Николић.

На питање да ли ће за све те ствари икада ико одговарати, Николић је казала да од Албанаца никада нико није одговарао за било шта. „Никада нису одговарали. И међународне снаге су говориле и Еулекс и Унмик су говорили да ће се истражити и да ће одговарати и за убиства у Гораждевцу, на реци Бистрици, али све које су нашли су убрзо пустили“, истакла је.

Подсећајући на рањавање српског дечака на Бадњи дан у Штрпцу 2023. године, Николић је казала да је ухваћен онај који је то урадио, али да су га осудили као да је, како каже, опљачкао трафику. „Нажалост, међународна заједница окреће главу сваког дана, као да Срби нису људи, као да немамо права на људска права“, истакла је Николић.

Наводећи да је СПЦ делила и да дели судбину српског народа, Николић је навела да су кроз историју Срби налазили уточиште у портама наших светиња у којима су се скупљали када им је било најтеже. „Они то знају и зато желе да то промене. Уз великоалбанску реторику, више ни цркве, ни манастири нам нису сигурни“, навела је.

Говорећи уопштено о безбедносној ситуацији на Косову, Николић је казала да је тешка и додала да се свакоднево затварају српске институције, хапсе Срби.

„Под Куртијем је то још више изражено, али од 1997. нема мира за Србе, од пљачкања, киднаповања, прогона, покушали су да нас отерају и институционално. То је политика етничког чишћења, то је великоалбанска политика“, казала је Николић.

На питање о дијалогу Београда и Приштине, Николић наводи да све зависи од политичке воље и од тога какви су интереси запада. „КиМ је увек требало да буде као што и јесте репер за неке друге отворене теме. Питање КиМ је горуће, ми тражимо да за столом нађемо решење“, казала је. Николић.

Каже да ће се видети како ће тећи дијалог и наводећи да је специјални изасланик ЕУ за дијалог Петер Соренсен био у Београду. Истакла је да је нама најважнија Заједница српских општина.

„Али на терену немамо вољу Приштине. Видели смо да тзв председница Вјоса Османи каже за нацрт статута где је нађен комприс да га не жели њихов уставни суд. Курти не жели ЗСО, он је и у кампањи потврдио да је мртва. Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Каја Калас је рекла да је дијалог траљав. Надам се да је мислила на Приштину, јер ми смо увек спремни да разговарамо“, казала је Николић.

Извор: Танјуг

Прикажи још
Back to top button