КосовоЛокалнеНасловнаПолитика

Одаловић: Роми на Косову претрпели страшан терор, поделили судбину Срба

Председник Комисије за нестала лица Владе Србије Вељко Одаловић изјавио је да су Роми на Косову током и после рата 1999. године прошли страшан терор и поделили судбину Срба, али да ни 26 година касније нема прецизних података колико их је страдало.

„Што се тиче страдања Рома прецизних података нема. Значајан број њих је пријавио  нестанке својих чланова и то је оно што ми и данас држимо отвореним јер се и данас појављују поједине породице, појединци који пријављују своје нестале. Нажалост, њихово страдање је било 1999. и 2000. најизраженије. То је време погрома који су и они доживели. Они су делили судбину српског народа“, казао је Одаловић за Косово онлајн.

Прецизира да су Роми страдали и пре 1999. године. „Оно што је карактеристично, 1997. и 1998. биле су године када су у појединачним терористичким нападима страдали и Роми који су били део институција. Радили су као поштари, електричари, шумари…“, наводи Одаловић.

Додаје да су Роми „жестоко страдали“ на почетку рата, а затим и након 10. јуна, односно доласка међународних мировних снага на Косово. „Роми су нажалост претрпели страшан терор. Нису неко ко је на било који начин доживљаван од стране припадника те тзв. ОВК као неко ко може да остане, неко на кога они рачунају или неко са ким би градили неке своје мостове будућности“, каже Одаловић.

Објашњава да је то за последицу имало егзодуз несагледивих размера. „Читава насеља су попаљена. Читаве породице побијене, затрте. Примери су из Вучитрна, Ђаковице. Ту је било најбруталније. Све што је било ромско је побијено, попаљено. Многи се и данас воде као нестали“, наглашава Одаловић.

Као један од најдрастичнијих злочина апострофира догађај из Ђаковице. „Припадници ОВК су зауставили ромску свадбу, а затим су силовали младу, починили страшан злочин. На то нико није реаговао, па чак ни у Хагу, на суђењу то није било нешто што је довело до било које осуђујуће пресуде. То говори о односу и према Ромима, као што је однос био и према Србима“, наводи.

Кривце не види само у онима који су злочине чинили, већ и у међународној заједници на Косову која је све то немо посматрала. „И данас је иста ситуација“, сматра Одаловић.

Наводи да је истоветна ситуација у процесима који се тренутно воде пред Специјалозовим већима Косова са седиштем у Хагу. „Роми су неко ко је сасвим извесно заинтересован, заједно са нама, да сазнамо шта је са ’Жутом кућом’, колико је лица која су тада била киднапована одведена тамо“, објашњава Одаловић.

Додаје да је судбина Рома у „доброј мери“ зависила од воље и поступања ОВК и „ћутања међународне мисије“ што се видело и током Мартовског погрома 2004. године.

Одаловић каже да је један број Рома остао да живи на Косову и да су многи од њих у институцијама због чега би требало да инсистирају на расветљавању злочина против њихових сународника.

„Мислим да би требало да дигну и тамо глас управо за права оних који су припадници њихове етничке групације“, закључује Одаловић.

Извор: Косово онлајн

Прикажи још
Back to top button