
Поглавар Римокатоличке цркве папа Фрања преминуо је у 89. години, саопштио је Ватикан је у видео-саопштењу.
Папа је примљен у римску болницу Гемели 14. фебруара након што је неколико дана имао потешкоћа са дисањем.
Хозе Марио Бергољо био је први папа из Језуитског реда, први из Јужне Америке и са Јужне хемисфере и први рођен или одрастао ван Европе од сиријског папе Гргура III из 8. века.
Рођен у Буенос Ајресу у Аргентини, Бергољо је био инспирисан да се придружи језуитима 1958. године након опоравка од тешке болести.
Боловао је од тешке респираторне инфекције због које му је уклоњен део плућног крила. Касније се присећао да му је медицинска сестра спасила живот, одлучивши да удвостручи дозу лекова које је примао.
За католичког свештеника рукоположен је 1969. године a од 1973. до 1979. obavqao je дужност језуитског провинцијског старешине у Аргентини.
Постао је надбискуп Буенос Ајреса 1998. године, а папа Јован Павле Други га је прогласио кардиналом 2001. године.
Предводио је аргентинску цркву током немира у Аргентини у децембру 2001. године а администрације Нестора Кирхнера и Кристине Фернандез де Киршнер сматрале су га политичким ривалом.
Након оставке папе Бенедикта Шеснаестог 28. фебруара 2013. године, папска конклава је 13. марта изабрала Бергоља за његовог наследника.
Одабрао је да му Фрања за своје папско име у част светог Фрање Асишког.
Током свог јавног живота, Фрања се истицао по својој понизности, нагласку на Божјем милосрђу, међународној видљивости као папе, бризи за сиромашне и посвећености међурелигијском дијалогу.
Будући да је имао мање формалан приступ папству од својих претходника, борави у пансиону Свете Марте уместо у просторијама Апостолске палате које су предвиђене за становање поглавара Римокатоличке цркве.
Истицао се и толерантним ставом према члановима ЛГБТ+ заједнице и био велики критичар необузданог капитализма, конзумеризма и претераног развоја.
Залагао се за борбу против климатских промена, за универзално укидање смртне казне називјаћи је суштинским злом.
У међународној дипломатији, папа Фрања је критиковао пораст десничарског популизма, позивао на декриминализацију хомосексуализма, помогао је да се обнове потпуни дипломатски односи између САД и Кубе, преговарао о споразуму са Кином како би се дефинисао колики утицај Комунистичка партија има у именовању кинеских бискупа.
Извор: РТС