
Обележава се Светски дан слободе медија. Удружење новинара Србије објавио је Проглас којим указује на незавидан положај новинара у Србији и, између осталог, тражи да надлежни органи ефикасно истраже све претње новинарима и медијским радницима. Међу 180 земаља у свету у којима Репортери без граница израчунавају индекс слободе медија, Србија је у извештају за 2025. рангирана на 96. место, што је боље за два места у односу на 2024. годину. Ипак, оцена је слабија него прошле године. Глобално стање слободе медија први пут у историји класификовано као „тешка ситуација“.
Светски дан слободе медија обележава се сваке године 3. маја, према одлуци Генералне скупштине Уједињених нација, како би се подигла свест о значају слободе медија и подсетиле владе држава да је њихова дужност да поштују и подржавају право на слободу изражавања загарантовано чланом 19 Универзалне декларације о људским правима.
Удружење новинара Србије (УНС) објавило је Проглас којим указује на незавидан положај новинара у Србији и између осталог тражи да надлежни органи ефикасно истраже све претње новинарима и медијским радницима и да се обезбеди ефикасна институционална заштита новинара од притисака носилаца јавних функција, власника медија и других моћника.
Позвали су новинаре и медијске раднике да 3. маја, поводом Светског дана слободе медија, од 11.55 до 12 сати прочитају Проглас или га објаве на екрану, у онлајн и штампаним издањима.
Међу 180 земаља у свету у којима Репортери без граница (РСФ) израчунавају индекс слободе медија, Србија је у извештају за 2025. рангирана на 96. место, што је боље за два места у односу на 2024. годину, пре свега, како се наводи, због пада индекса код неких других са листе, будући да јој је политички критеријум лошије оцењен него у прошлогодишњем извештају РСФ.
Напредак Србије на глобалној листи индекса слободе медија за два места, на 96. позицију од 180 земаља, представља илузију, јер је резултат пада индекса у другим земљама, оценио је у саопштењу достављеном ФоНету шеф Деска Репортера без граница (РСФ) за Европску унију и Балкан Павол Салај.
Глобално стање слободе медија сада се по први пут у историји Индекса Репортера без граница (РСФ) класификује као „тешка ситуација“, наводи се у годишњем извештају РСФ, објављеном у Паризу.
Упркос томе што физички напади на новинаре представљају највидљивије повреде слободе медија, економски притисак је такође велики и суптилан проблем.
Извор: РТС