ВестиДруштвоНасловна

Сретнимо се на Сретење – петнаестoчасовни протест студената из целе земље у Крагујевцу

У Крагујевцу се одржава окупљање и петнаестосатни протест студената из целе земље под називом Сретнимо се на Сретење. Студенти из Новог Сада, Београда, Ниша, Чачка, Краљева, Новог пазара и других градова до Крагујевца су стигли у колонама пешке, бициклима или трчећи.

Студенти из Крагујевца и њихови гости, студенти из других универзитетских центара који су у петак увече дошли пешке, бициклима и у штафетном маратону, окупљају се на Лепеничком Блевару. Од девет сати траје петнаесточасовна блокада под називом „Сретнимо се на Сретење“.

Лепенички булевар је блокиран у дужини од око два километра, а на почетку булевара су трактори. Дуж блокираног дела булевара постављени су бина, пунктови са великим количинама хране, локације за хитну помоћ, разне радионице, мобилни тоалети, канте за смеће. На појединим местима припрема се храна за учеснике протеста и кувају топли напици. Пролазак хитним службама биће омогућен једном траком булевара.

Припадници полиције обезбеђују прилазе Лепеничком булевару, како би осигурали безбедност учесника протеста, што је јуче и најављено из Полицијске управе у Крагујевцу.

У међувремену, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.

Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.

Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.

У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.

Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, позоришта и друге културне установе и појединци. Почетком фебруара студентске захтеве подржали су и пензионери.

Скупови подршке студентима који скоро три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се у региону, али и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади, Аустралији. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу, Сиднеју али и по европским градовима – Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону, Луксембургу, Љубљани.

Извор: РТС, Танјуг

Прикажи још
Back to top button