ВестиКосово

Стевић: Константан притисак на српску заједницу, извештаји у СБ неопходни да се прикаже реална слика

Новинар из Северне Митровице Лазар Стевић каже да Срби са Косова тренутно једино могу од међународне заједнице да затраже заштиту и да би евентуални одлазак Унмика, за који се залаже Приштина, заједно са САД и Великом Британијом, био штетан по Србе.

„Умник доста води рачуна о мањинским заједницама, о њиховој безбедности, о питању демократије, владавине права… А видимо шта се данас дешава на Косову и да је то огроман недостатак демократије и владавине права и да се врши притисак на мањинску српску заједницу. Србија мора да се на свакој будућој седници СБ УН залаже за то да Умник остане“, наводи Стевић, поводом недавне изјаве америчке амбасадорке при Уједињеним нацијама Дороти Шеј да је дошло време да се мисија Унмик оконча.

Он истиче да је прича о гашењу Унмика била форсирана и на последњој седници СБ УН посвећеној ситуацији на Косову, али да по том питању нема сагласности међу чланицама Савета безбедности.

„С једне стране имамо САД и Британију које форсирају да се Унмик повуче са Косова, док са друге стране имамо Париз, затим Москву и Пекинг, али и остале државе, укључујући Србију, које се боре против тога јер сматрају да Унмик још увек има доста посла на Косову пре свега око питања мањина. Наставак шестомесечних извештаја у СБ УН у којима се приказује каква је реална слика на Косову и како заиста Срби овде живе је неопходан“, поручује Стевић.

Од доласка Аљбина Куртија и Самоопродељења на власт, како каже, врши се константни притисак на српску заједницу и много Срба је напустило простор Косова.

„Према неким подацима више од 20 одсто Срба само са севера је напустило Косово. Био би заиста погубан потез уколико би Унмик напустио ове просторе јер верујем да би се тек онда појачао притисак Аљбина Куртија и приштинских власти на Србе и да би то резултирало још већим напуштањем Срба ових простора. Осим тога, укидање Унмика ишло би у корист Приштини, јер би Косово тиме комплетирало своју независност, имајући у виду да је мисија Унмик настала из Резолуције 1244 у којој се наводи да је Косово саставни део Републике Србије“, истиче Стевић.

Извор: Косово Онлајн

Прикажи још
Back to top button