ВестиПолитика

Хил: Косовска влада је одговорна за неуспех у бриселском дијалогу, оптимиста сам да ће ЗСО бити формирана

Амабасадор САД у Србији Кристофер Хил изјавио је за РТС да је веома разочаравајуће докле се стигло на Косову, као и да је много разлога за изостанак напретка у бриселском дијалогу управо на страни косовске владе. Поручио је да је оптимиста да ће Заједница српских општина, договорена пре 12 година, морати да се успостави.

На питање да ли су САД пропустиле да обезбеде достојанствен живот за Србе на Косову, Хил је одговорио да је то био прави изазов, а да је Косово требало да заштити различите народе, укључујући и српски народ.

„И морам да кажем, као лична ствар, сматрам да је веома разочаравајуће докле смо стигли на Косову. Надам се да ће доћи до већег труда у дијалогу. У овом тренутку мислим на бриселски дијалог. И мислим да су многи од нас веома разочарани недостатком напретка тамо. И много разлога за тај неуспех по мом мишљењу јесте на страни косовске владе“, рекао је Хил.

Каже да може да разуме забринутост и фрустрацију многих у Србији, који су разочарани изостанком акције САД.

„И волео бих да видим приступ који подржава ЕУ. Мислим да се ЕУ веома труди. Пред њима је поприличан изазов. На нама је да подржимо Европу и видимо може ли се постићи неки напредак. Али могу вам рећи да ја нисам задовољан постигнутим“, признао је Хил.

Упитан да ли је оптимиста, одговорио је да је увек оптимиста, јер се у супротном никада ништа неће направити.

„Оптимиста сам да ће Заједница српских општина која је претходно договорена, пре неких 12 година, морати да се успостави. Дакле, да, бићу оптимиста у вези с тим, али мислим да сви треба да се саберу и заврше ову ствар јер ово сада није задовољавајуће“, рекао је Хил.

На питање да ли би следећа администрација можда могла бити упорнија да се на Косову ураде ствари око ЗСО, узвратио је да је и актуелна администрација настојала да подржи ЕУ да се ствари ураде, посебно да се оно што је договорено и спроведе.

„Претпостављам да би свака будућа администрација заузела исти став. Зашто се то није догодило, мислим да је нешто што људи треба да анализирају, пажљиво погледају и виде шта се може учинити. Веома је јасно да је ово незадовољавајућа ситуација, и могу да додам да када бих био са Косова, сматрао бих да је ово веома незадовољавајуће. На крају крајева, на Косову живи много људи који заслужују бољу ситуацију и знају да то могу постићи кроз већу сарадњу у оквиру дијалога у организацији Европске уније“, рекао је Хил.

У контексту промене власти у САД, а на констатацију да сваки пут када дође до промене администрације у Вашингтону, овдашњи аналитичари закључе да се политика САД према региону, посебно према Србији, неће нимало променити, Хил је указао да је то тешко рећи и да ће се тек видети, али да свакако мисли да долазећа, Трампова администрација, посебно део њеног особља, има искуства у раду са Србијом, тако да не би искључио промену.

„Питање за Србију и за Сједињене Државе јесте да покушамо да побољшамо овај однос, да наставимо у правом смеру. Мислим да ће се то догодити“, рекао је Хил и додао да у свему постоји инерција, у Стејт департменту свакако, али да постоји и разумевање да мора да се иде напред са Србијом.

„Дошло је до неких промена. Србија је много више у позицији где се заједно договарамо о много више ствари. Видећемо како ће се то одвијати, али ја сам оптимиста у погледу будућности односа САД и Србије“, јасан је Хил.

По питању стратешког дијалога, навео је да постоји много тога о чему са Србијом треба да се разговара, не само о билатералним односима, већ и питањима у Европи, европској безбедности, економији.

„САД су прилично важан фактор у српској економији, посебно у области технологије. Дакле, имамо све више и више људи, не само кошаркаша, већ имамо много људи који иду тамо-амо, имамо додатне летове између две земље. Тако да мислим да ћемо видети више, и мислим да ће овај дијалог прихватити следећа администрација“, очекује Хил.

Говорећи о санкцијама НИС-у, изразио је уверавање да је то питање „веома пажљиво проучавано и веома пажљиво спроведено“.

„Са становишта српске привреде и српских потрошача, са великим уверењем кажем да то неће утицати на српску привреду, нити ће утицати на доступност или цену бензина у Србији. Тако да мислим да ћемо тамо бити у реду. Али, не кажем да то неће бити важно за НИС, јер мислим да је то наш став већ неко време. Гледамо ово питање још откако је ова велика рафинерија продата Русији и то је било веома великодушно са српске стране и сада видимо да је Русија имала много више користи од српске привреде. Не свиђа нам се шта је Русија урадила с тим нарочито у сврху агресије на Украјину, али мислим да је то и нешто на шта српски народ и Влада Србије треба да се осврну јер нема смисла губити суверенитет у области бензина, а ја мислим да ћемо тамо видети неке промене“, рекао је амерички амбасадор.

На констатацију да је лично био сведок најгорих односа између Београда и Вашингтона, те да ли је и сведок најбољих икада, одговорио је:

„Не још. Мислим да идемо у правом смеру“.

Упитан да ли би Београд или Србија били добро место за сусрет америчког председника Доналда Трампа и руског председника Владимира Путина, с обзиром на проруско и протрамповско расположење међу грађанима Србије, казао је да не може да прича о питању места одржавања било каквих евентуалних самита који нису још планирани и о којима се још није дискутовало.

„Оно што могу да кажем је да желимо да се овај рат оконча. Сви желимо да се овај рат оконча. И мислим да треба уложити велики напор да се то уради. Али што се тиче тога где ће бити састанка или да ли ће бити састанка, то не зависи од мене. И мислим да се на то у овом тренутку заиста не може одговорити“, навео је Хил и додао да је потребно уложити велики напор да се види да ли се овај рат може закључити, јер је ово веома штетан рат.

„Оно што је Русија урадила не само Украјини, оно што је урадила европским залихама енергије, оно што је урадила светским залихама хране… Овај рат треба да се оконча“, подвукао је Хил.

На питање како објашњава актуелна дешавања у Србији када га о томе питају претпостављени у Стејт департменту, одговорио је да на стратешком нивоу види земљу која је у великој мери направила свој стратешки избор да иде на Запад.

„Видим Србију, овде свакако има доста различитих мишљења, као и у многим земљама, али стратешки мислим да дефинитивно постоји тенденција да се иде на Запад. Тактички, ово је тежак процес и, знате, овде свако има своје мишљење. Ово је земља у којој се људи осећају веома слободним да изразе веома различита мишљења, тако да мислим да ће то бити тежак процес. Мој посао као дипломате је да не сметам, не говорим људима шта да раде, да се не мешам у тај процес, већ да га подстичем. И то је оно што сам покушао да урадим“, рекао је амбасадор Хил за РТС.

Извор: Косово онлајн

Прикажи још

Повезани артикли

Back to top button