
Стручњак за безбедност Дризан Шаља истакао је да портал Косово онлајн делује као „продужена рука државе Србије и учествује у дестабилизацији Косова кроз пропагандне и манипулативне садржаје који служе хибридним операцијама Београда“.
Шаља је на Фејсбуку, уз фотографију вести која је данас објављена на нашем порталу, а у којој се преноси изјава министра унутрашњих послова Србије Ивице Дачића о поступку косовског полицајца према српском матуранту у Северној Митровици, оптужио наш портал да представља „прокси структуру у служби српске државе“ и да је део „шире кампање информативног дестабилизовања Косова“.Он је упутио критике и на рачун Дачића, називајући га „познатим носиоцем фашистоидног наратива који инструментализује медије попут Косово онлајна како би изазвао међуетничке тензије“.
Шаља наводи да „Косово онлајн не заступа интересе косовских Срба, већ спроводи наређења политичко-криминалног естаблишмента из Београда, користећи се методама дезинформисања и циљаног нарушавања уставног поретка Косова“.„Међутим, чак и у овом случају, Косова онлајн не успева, баш као што ће бити неуспешан и у будућим покушајима поткопавања суверенитета Косова“, написао је Шаља.
У коментарима ове Шаљине објаве могу се видети позиви корисника Фејсбука Косовској полицији и тужилаштву да затворе наш медиј.У објави раније, Шаља је коментарисао и вест о реакцији групе цивилних друштва на исти инцидент.Шаља тврди да је тај чланак „класичан пример хибридне пропаганде са циљем креирања наратива о виктимизацији Срба на Косову, криминализација косовских безбедносних институција, подстицање етничких тензија у осетљивим зонама, дискредитација уставног ауторитета и владавине права“.„Чланак није само дезинформација. То је оперативни инструмент хибридног рата који Србија води против Косова“, написао је Шаља.
Он даље наводи да Косово онлајн користи „емоционално набијену терминологију без конкретних доказа“, док се организације цивилног друштва, које преносе ову верзију догађаја, означавају као „прикривени алати српских обавештајних структура“.„Институције Косова морају да идентификују, разоткрију и неутралишу ове форме хибридног продора. Потребна је софистицирана контра-стратегија и јачање стратешке комуникације, посебно на дипломатском плану“, закључује Шаља.Шаља је, међутим, раније био саговорник нашег портала где је коментарисао безбедносну ситуацију на Косову.Претходних дана наш портал био је мета критика и српских Телеграм канала због уређивачке политике која је, како наводе, „у дубокој супротности са званичном политиком Београда и Резолуцијом 1244“.
Уреднички колегијум портала Косово онлајн позива надлежне институције и струковна удружења новинара у Србији и на Косову да реагују на овакво таргетирање медија и омогуће несметан рад свим новинарима и уредницима. Заштита новинара и слободе медија мора бити апсолутни приоритет у сваком демократском друштву.
Извор: Косово Online