ВестиДруштвоКосовоЛокалне

Јовановић: Српски народ је кроз своју вишевековну прошлост оставио више трагова

У емисији Отворено о на телевизији Мост која је на програму вечерас од 20:10 минута, на тему културно наслеђе Косова, говорили су Лука Јовановић, асистент катедре за историју Филозофског факултета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици и историчар Милош Спасић.

Српски народ је кроз своју вишевековну прошлост оставио више трагова, рекао је за ТВ Мост Лука Јовановић, асистент катедре за историју Филозофског факултета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици.

“Као што знамо овај народ је био у додирима са више култура, како запада тако и истока и културно стваралаштво једног народа који је живео како ми волимо да кажемо од Трста до Истанбула и од Одесе па до крајњег југа Балканског полуострава је шаролико. Значи да је оно, како материјално верско, тако и материјално државно политичко, односно да онако пластично објаснимо, део тог материјалног стваралаштва су културне баштине једнако, Тврђава Звечан, Манастир Бањска а са друге стране и онај део народног стваралаштва односно онај део који улази у домен књижевности, у домен писаног, препричаног, у домен живе речи”, наводи Јовановић.

Историчар Милош Спасић истиче да су црква Богородице Љевишке и манастири Грачаница, Пећка патријаршија и Високи Дечани четири светиње СПЦ које су одређене као најугроженије светиње на простору Косова.

“Управо су најугроженији манастири Високи дечани и Пећка патријаршија и контигент Кфора је управо спасио ова оба манастира, мамастир Пећку патријаршију и манастир Високи Дечани”, рекао је Спасић.

Цео разговор можете погледати у емисији “Отворено о” на ТВ Мост која је на програму вечерас од 20:10 минута.

Извор: ТВ Мост

Прикажи још
Back to top button