Уколико Аљбин Курти не буде кооперативан, Американци ће наћи неког ко ће бити, каже политиколог Огњен Гогић коментаришући за Косово онлајн недавни састанак кандидата ДПК Бедри Хамзе са америчким изаслаником за Западни Балкан Александром Касанофом. Оцењује да је овај састанак “више од поруке” Куртију, јер су се САД већ једном умешале у изборе на Косову.
Гогић каже да није необично да амерички званичници одржавају контакте са разним политичким лидерима на Косову зато што су они генерално однеговали тамошњу политичку елиту, изузев покрета Самопредељења, а укључујући пре свега ДПК. Међутим, оцењује, јесте необично то што се Хамза сусретао с неким званичницима с којима Курти није.
“Генерално, Американци константно одржавају контакте на разним нивоима са политичким лидерима, било да су на власти или у опозицији. Када је реч о Хамзи, он је током претходних месеци имао састанке на високом нивоу што у иностранству, што на самом Косову и то јесте необично будући да се он сусретао са неким званичницима са којима се премијер Косова није сусрео. Дакле, та посета у Америци је на вишем нивоу него што је имао Курти кад је одлазио у Америку. И то јесте већ необична ствар, зато што се прескаче онај ко говори у име Косова, а разговара се са опозиционим лидерима”, каже Гогић.
Сматра да то може бити порука Куртију да ће наћи неког ко жели да буде кооперативан и подсећа да су Американци то једном већ урадили, управо на Косову.
“Амерички изасланик Ричард Гренел је 2020. године на неки начин имао удела у тој промени власти на Косову, такође уз подршку ДПК, када је пала прва Куртијева влада. Тако да то заправо може да буде порука Куртију, а може да буде и виша од поруке. Може да буде прављање неких оперативних договора и планова за неко даље деловање”, оцењује политиколог.
Подвлачи да се Хамза супротставио Куртију и око питања моста на Ибру и изнео ставове које Американци “желе да чују”.
“Хамза је можда и позванији од Куртија да говори о мосту на Ибру, будући да је градоначелник Јужне Митровице, и он је заправо рекао оно што Курти не говори, а то је да се на тај начин заправо руше мостови са савезницима, пре свега Американцима. Тако да, на неки начин, Хамза говори ствари које Американци желе да чују”, наводи Гогић.
Оцењује да је индикативно то што је Касаноф први сусрет од свих лидера на Балкану и шефова државе влада, имао управо са једним опозиционим лидером.
“То јесте заправо врло снажна порука. Посебно зато што се на Косову одлазак Ескобара и долазак Касанофа посматра као прилика за Косово. Нека иницијална реакција је била да ће Касаноф бити повољнији као посредник у дијалогу за само Косово, а онда, опет, није се сусрео са Куртијем него са Хамзом. То, кажем, може да буде много више од само поруке, будући да предстоје избори на Косову и то је на неки начин укључивање у изборну кампању, будући да ће то опозиција користити у своје сврхе, а можда су на делу били и конкретни договори о томе на који се начин може подржати ДПК у предстојећим изборним процесима”, наводи наш саговорник.
На питање како се то може одразити на Србију, одговара да је Куртијева политика амбивалентна за Београд. С једне стране, дипломатски Београду одговара да Курти буде препознат као екстремиста, али с друге стране не одговара будући да то директно угрожава положај Срба на Косову.
“С једне стране Курти се сам изолује од Запада, а онда узвратно и Запад њега такође прескаче, некако га маргинализује. Међутим, да ли је то добро за Београд или не, то је питање. С једне стране је добро што није Београд препознат као узрочник криза, већ се Курти врло јасно види. Мост опет показује да нико не говори о две стране, нико не позива две стране на уздржаност, него се говори само Куртију. С друге стране, што више Курти постаје изолованији и екстремнији, то се више негативно одражава на положај Срба на Косову, пре свега на северу. Тако да је то сад велико питање да ли Београду одговара генерално да је Курти екстремнији или мањи екстремнији”, оцењује Гогић.
Извор:Косово Онлине