У Палати Србија одржава се округли сто „Србија и Есватини – Иновација као покретач раста“.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је наша земља једна од 50 највећих светских извозника високотехнолошких производа у ИКТ сектору и да је то трасирало пут Србије као регионалног лидера у иновационим технологијама.
„Иза тога стоји домаћа памет, образовање, али и одлучност државе и њених институција да пруже истрајну подршку“, рекао је Вучић на округлом столу „Србија и Есватини – Иновација као покретач раста“.
Вучић је истакао да је краљ Есватинија Мсвати ИИИ, који борави у посети Србији, препознао значај научно-технолошког напретка као камена темељца стратегије Есватинија, баш као и Србија.
„Заједничким радом и нашег образовног система, Владе, као и саме индустрије, развијамо и српски стартап екосистем који је достигао вредност од једне милијарде долара и који данас броји преко 750 компанија, од којих је 40 одсто створено само у последње две, односно три године. За кратко време смо израдили четири научно-технолошка и један индустријско-технолошки парк, 23 регионална иновациона старт-уп центра, 15 мејкерс лабова и 14 иновационих инкубатора“, навео је Вучић.
Додао је да је основан и фонд за иновациону делатност и да смо изградили најмодернији у региону државни дата центар у којем је инсталиран суперкомпјутер најновије генерације са платформом за развој вештачке интелигенције.
„Србија је прва земља у региону источне и јужне Европе која се прикључила глобалном партнерству за вештачку интелигенцију којем ће председавати идуће године. Први смо у региону усвојили развојну стратегију, у тој области још 2019. основали истраживачко-развојни институт за вештачку интелигенцију као и националну платформу за вештачку интелигенцију“, истакао је Вучић.
Навео је да Србија има БиоСенсе институт који је европски центар изврсности за агротехнологију, а гради се Био4 кампус, јединствени мултидисциплинарни комплекс за истраживање и развој у природним наукама који треба да постане једно од кључних биоекономских чворишта у Европи, чиме ће се Србија још знажније позиционирати као земља иновација.
„Прихватањем нових технологија и развијањем система образовања које је стављено у функцију потреба националних економија градимо бољу будућност за нашу земљу и све њене грађане“, нагласио је Вучић.
Краљ Есватинија: Повећање трговинске размене стуб за јачање односа две земље
Краљ Есватинија Мсвати ИИИ изјавио је да повећање трговинске размене између Србије и Краљевине Есватнија представља стуб за јачање односа две земље и нуди могућности за продубљивање економске сарадње.
„То би требало да буде кључни покретач нашег заједничког просперитета, тако што ћемо да искористимо успех сваке земље. Можемо да искористимо узајамне трговинске могућности, које не само да јачају наше билатералне везе, већ и позиционирају наше индустрије да се намећу на глобалном тржишту“, рекао је Мсвати ИИИ.
Додао је да је овај округли сто значајан за обе земље, јер може да омогући већи економски раст и међусобне договоре две земље о сарадњи. Краљ Есватинија је додао да је посета делегације те земље Србији потврда јачања сарадње две земље.
„Ми заиста желимо да се ови споразуми испрате од стране нашег техничког особља како би се постигли жељени циљеви. Есватини се позиционирао да буде конкурентно-производно тржиште у јужном делу Африке. Ми желимо да поздравимо присуство компанија које су већ ангажоване у пословању са Есватинијем и које су издвојиле време да дођу и поделе своје искуства на овом форуму“, рекао је он.
Мсвати ИИИ је позвао српске инвеститоре који имају интереса да послују у Есватинију. „Наше институције, као што је надлежни орган за промоцију инвестиција у Есватинију помоћи ће да се искористи велики потенцијал за афричко тржиште“, нагласио је он.
Чадеж: Посета делегације Есватинија отвара нове перспективе
Председник Привредне коморе Србије (ПКС) Марко Чадеж изјавио је да је посета краља Есватинија Мсватија ИИИ и делегације те земље веома важна за Србију јер отвара нове перспективе.
Чадеж је, на округлом столу „Србија и Есватини – Иновација као покретач раста“, рекао да је Африка континент пријатељства и поштовања, односно континент будућности и раста глобалне привреде.
Он је нагласио да је данашњи форум веома битан за Србију, не само због тржишта које Есватини представља за нашу земљу, већ и због заједничке сарадње са више од 50 афричких земаља до којих можемо да дођемо кроз заједничке пројекте.
„Ми имамо доста предлога шта можемо да радимо заједно, почев од наших рударских института који могу итекако да помогну нашим пријатељима, па до пољопривреде, пољомеханизације, као и хемијске индустрије“, рекао је председник ПКС.
Додао је и да су неке компаније попут Галенике, Еликсира за вештачка ђубрива и биоциде, па до оних које се баве дезинфекцијом и пречишћавањем вода из Србије већ показале интерес за сарадњу.
„Посебно сам поносан што смо јуче имали прилике да видимо делегацију краљевине Есватини код нас у Центру за дигиталну трансформацију и што данас разговарамо управо овде о новим технологијама и о применама нових технологија кроз заједничке пројекте“, рекао је Чадеж.
Извор: Танјуг