У Србији ће следеће године на снагу ступити бројне новине у вези са платама, пензијама, каматама, па ће плате у јавном сектору бити веће за осам одсто, као и минимална зарада за 13,7 одсто, повећаће се неопорезиви део зараде, примењиваће се нови услови за пензионисање жена, а каматне стопе на кредите биће ограничене.
Од сутра просветарима стиже повишица од 11 процената.
У новој години биће повећана минимална цена рада за 13,7 одсто, са 271 на 308 динара по радном сату, без пореза и доприноса.
Висина минималца зависиће од броја радних дана односно радних сати у одређеном месецу и износиће око 53.592 динара или 457 евра.
Изменама закона о доприносима за обавезно социјално осигурање неопорезиви део зарада је повећан са 25.000 динара на 28.423 динара, чиме се зараде растерећују, а циљ ове измене јесте да се стимулише ново запошљавање радника.
Најнижа месечна основица на коју ће се обрачунавати и плаћати доприноси за обавезно социјално осигурање износиће 45.950 динара, а највиша 656.425 динара.
Пензије су већ повећане од краја 2024. године. Од пензије за децембар ове године свим пензионерима и корисницима осталих права из пензијског и инвалидског осигурања (ПИО), примања су увећана за 10,9 одсто, а тако усклађени износи пензија и новчаних накнада биће исплаћени у јануару 2025. Након усклађивања, просечна пензија за децембар 2024. износи око 50.700 динара.
У складу са Законом о пензијском и инвалидском осигурању (ПИО), од 1. јануара 2025. године важиће нови услови за одлазак у пензију, па ће жене у старосну пензију у следећој години моћи да иду са навршене 63 године и 10 месеци живота и најмање 15 година стажа осигурања.
Услови за мушкарце су остали непромењени, што значи да ће они као и до сада у старосну пензију моћи да иду са навршених 65 година живота и најмање 15 година стажа.
Услови за остваривање права на старосну пензију за жене ће се померати за по два месеца све до 2032. године, када ће бити изједначени са условима прописаним за мушкарце, тј. 65 година живота уз минималних 15 година стажа осигурања.
До ове године било је померања услова и за превремену старосну пензију, који су у 2024. години изједначени за оба пола, па тако од 1. јануара ове године и жене и мушкарци у превремену старосну пензију могу да оду када напуне 60 година живота и 40 година стажа.
Услов за остваривање права на старосну пензију који важи и за жене и за мушкарце, за који године живота нису важне, јесте 45 година стажа осигурања.
У 2025. биће ограничене каматне стопе на стамбене као и готовинске и потрошачке кредите.
Наиме, одлуком о привременом ограничењу каматних стопа код уговора о кредиту закључених са грађанима, коју је усвојио Извршни одбор Народне банке Србије (НБС) предвиђено је да се код постојећих и нових кредита са променљивом каматном стопом не може применити каматна стопа већа од пет одсто, као и да код нових кредита са фиксном каматном стопом та стопа не може бити већа од пет одсто.
Поред ограничења каматних стопа код стамбених кредита, прописано је и ограничење каматних стопа за готовинске и потрошачке кредите тако да номинална каматна стопа код тих кредита одобрених у динарима не може бити већа од 14,75 одсто, а ефективна стопа која укључује све трошкове не може бити већа од 15,75 одсто.
Код кредитних картица и дозвољеног прекорачења, НБС је навела и да постоји ограничење ефективне стопе од 17,75 одсто, односно 19,75 одсто, што је у случају дозвољеног прекорачења значи за све кориснике овог производа одмах смањење стопе за једну трећину.
Из Народне банке су појаснили да се доношењем ове одлуке обезбеђује примена ограничења каматних стопа која су предвиђена Предлогом закона о заштити корисника финансијских услуга, да је одлука привременог карактера и да ће важити до усвајања овог законског предлога а најкасније до краја 2025. године.
Извор: Танјуг / РТВ