Изборна тактика која укључује и звецкање оружјем косовског премијера Аљбина Куртија део је кратковиде политике која ће се на дуже стазе негативно одразити на „довољно горке и затегнуте“ односе Срба и Албанаца на Косову, оцењује историчар Стефан Радојковић.
„Што се тиче социолошких, економским и других прилика на Косову нема пуно чиме да се похвали. Увек је била традиција међу албанским народом да своје неуспехе заташкавају тиме што ће показивати мишиће, посебно на Србима Косова и Метохије. То им је у традицији од осамдесетих година. Све друго је наставак тога“, каже Радојковић за Косово онлајн.
Сматра да у том светлу треба посматрати и нападе на српске институције на Косову који су се догодили током изборне кампање.
„То само говори колико је то кратковида политика Аљбина Куртија јер с једне стране није понудио ништа друго становницима, посебно албанском. А са друге стране антагонизира односе између Приштине и Србије, између српских институција и Приштине. На дуже стазе то ће се неповољно одразити на односе Срба и Албанаца чији односу су већ ионако довољно горки и затегнути“, истиче овај историчар.
Упозорава да Куртијеве тврдње да је Косово оснажило своје безбедносне снаге и полицију није утемељено у чињеницама.
„Уколико видимо индикаторе и статистичке показатеље приштинских снага безбедности оне су у доњој трећини по својој снази међу оним земљама које се рангирају. Снаге безбедности, војска и полиција Србије су у горњој трећини. Другим речима, он није ’велика особа са великом палицом’ и то његово понашање је, што би наш народ рекао ’пас који лаје не уједа’. Нажалост, мислим да ће дугорочно последице таквог понашања бити изразито негативне“, сматра Радојковић.
Упитан да ли се Курти оваквом запаљивом реториком обраћа одређеном слоју бирача Радојковић наглашава да је управо супротно.
„Оно што је специфично за Самоопредељење је да заправо имају гласаче и електорат из разних сегмената албанској друштва: рурално, урбано, старије и млађе. И они су један од ретких политичких покрета и снага који има такав домашај“, каже Радојковић.
Ипак, неуспеси током четири године на власти могу да поремете такву комбинаторику.
„Чини се да ће неуспеси на другим пољима, пре свега у економији, довести до тога да ипак та популарност неће бити као на предходним изборима“, сматра овај историчар.
Претпоставља и да Куртијеве „позитивне поруке“ највише чује млађа популација.
„Вероватно су ту млади највише заинтересовани за неку врсту ’позитивних порука’ које шаље Аљбин Курти да има позитивне резултате попут ограђивања Косова, потпуно успостављање територијалног суверенитета… То је једино што има да понуди“, прецизира Радојковић.
Као специфичност Куртијеве кампање наводи чињеницу да се он обраћа и оним срединама на Косову из којих долазе војни и политички предводници бивше ОВК.
„Као што су странка Рамуша Харадинаја која је јака у Метохији, ДСК која је јак у урбаним срединама или ДПК која је јака традиционално у оним срединама одакле долазе војни и политички предводници ОВК“, истиче Радојковић.
Извор: Косово онлајн