
На данашњи дан 2013. године потписан је Први споразум о принципима нормализације односа Београда и Приштине, познат и као Бриселски споразум и пуних 12 година, тачно 4.383 дана Приштина одбија да тај споразум спроведе, а Европска унија као гарант потписаног никако да се ангажује да Приштину приволи на поштовање преузетих обавеза. Заправо велика одговорност је на Бриселу због тога што Заједница српских општина до данас није формирана, наводи у саопштењу за медије, Петар Петковић, директор Канцеларије за Косово и Метохију.
„Првих шест тачака Бриселског споразума се директно и експлицитно односи на обавезу Приштине да формира Заједницу српских општина, чиме је она истакнута као тежишни део читавог споразума и процеса нормализације односа Београда и Приштине и представља основ за одржив и безбедан опстанак српског народа на њиховим вековним огњиштима“, наводи Петковић у саопштењу.
Петковић истиче да уместо ЗСО, данас се услед ескалаторних, противправних, једностраних и насилних потеза Приштине суочавамо са таласом прогона и исељавања Срба, а део нашег народа био је приморан да напусти север Косова и Метохије у протекле две године услед терора Аљбина Куртија.
„Чињеница да до данас Приштина није омогућила формирање Заједнице српских општина, те да су политички представници привремених институција самоуправе у више наврата отворено поручили да нису заинтересовани за ту тему, односно да за њих Бриселски споразум није више релевантан, сведочи да је процес нормализације односа у дубокој кризи. Зато је време да Заједница српских општина буде хитно формирана и у том смислу Београд захтева да то суштинско питање мора да има приоритет над свим другим темама у дијалогу“.
Директор Канцеларије за КиМ у саопштењу даље наводи да је Београд са своје стране, учинио све на шта се обавезао Бриселским споразумом, па и више од тога, и до данас је доследно на становишту да проблеми у односима са привременим институцијама самоуправе у Приштини, као и изазови на терену, могу бити решавани искључиво дијалогом и уз спремност на компромис.
„Приштина је од доласка структура које предводи Аљбин Курти на чело привремених институција отворено и јасно одбацила дијалог као средство решавања проблема, а пригрлила принцип једностраног деловања са циљем драстичне промене ситуације на терену. Уместо нормализације, кривицом Приштине, суочени смо са чињеницом да је Косово и Метохија постало стални извор регионалне дестабилизације, а уместо Заједнице српских општина, којом је требало да буду створени чврсти и поуздани темељи за опстанак и гарантовање политичких и људских права Срба на Косову и Метохији, на терену имамо политику обесправљивања и прогона српског народа“.
Петковић истича да политика која почива на премиси да уколико на Косову и Метохији нема Срба нема ни потребе за нормализацијом односа, јесте у самој својој суштини идеологија мржње и има потенцијал да изазове нови талас нестабилности и сукоба у региону.
„Зато је важно да међународна заједница, а пре свега ЕУ, као посредујући фактор у процесу нормализације, предузме одлучне кораке како би се Приштина са пута једностраних акција и провокација и суштински вратила за преговарачки сто. Понављамо још једном да је дијалог, уз доследно поштовање слова и духа Бриселског споразума, услов очувања стабилности у региону, и Београд ће и у будућности бити спреман да на суштински и конструктиван начин учествује у стварању здравог политичког и економског окружења за све житеље Западног Балкана“, наводи у саопштењу Петар Петковић, директор Канцеларије за Косовоо и Метохију.