
У Меморијалном центру у Поточарима завршена је обележавање 30. годишњице од злочина над Бошњацима у Сребреници током грађанског рата у БиХ.
Председник Европског савета Антонио Кошта поручио је у обраћању да „ни у Европи ни било где друго нема места негирања геноцида, ревизионизму ни величању злочинаца“, што је, како је рекао, „први корак како бисмо осигурали да се овакви злочини више не догоде“.
Овим поводом огласила се и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен поручивши да Европска унија „препознаје своју одговорност за неуспех у спречавању геноцида и неће допустити да се историја понавља“.
„ЕУ никад неће заборавити шта се догодило у овом граду. Прихватамо своју прошлост и препознајемо своју одговорност за неуспех у спречавању и заустављању геноцида“, наводи се у изјави председнице Европске комисије.
ЕУ, каже Фон дер Лајен, неће дозволити да се историја понавља и „одбацује и осуђује свако порицање, искривљавање или минимизирање геноцида у Сребреници, као и величање ратних злочинаца“.
Навела је и да је за то велика одговорност на политичким лидерима, посебно онима у БиХ и на западном Балкану.
„И даље смо у потпуности предани пружању подршке вашој земљи на путу према чланству у ЕУ. Ваши политички челници требало би дати свој допринос како би ваша земља пронашла своје место у срцу наше Уније, где и припада“, навела је Фон дер Лајен, саопштено је из Европске комисије.
Европска комесарка за проширење Марта Кос је у видео изјави поводом обележавања 30. годишњице Сребренице, навела да је „Сребреница најгори злочин почињен у Европи након Другог светског рата“ и додала „наша дужност је да се сећамо“.
„Наша је дужност да устанемо и никада не скренемо поглед кад год заговорници мржње доводе у питање људска права и подривају достојанство других. Морамо рећи не – поделама, не – мржњи, не – величању ратних злочинаца“, навела је Кос.
Уместо тога, требало би да се заједнички окренемо будућности.
„Европска историја нам такође показује другачији пут. У Европској унији разлике решавамо кроз дијалог и узајамно поштовање, под заштитом смо демократских институција. Признају се и поштују различита уверења, вероисповести, националне припадности, идентитети и језици“, наводи се, између осталог, у саопштењу Делегације ЕУ у Србији.
Бошњачки члан Председништва БиХ Денис Бећировић захвалио је свим државама које су подржале усвајање резолуције о Сребреници у Генералној скупштини УН, која, како је казао, није значајна само за Босну и Херцеговину већ и за цели свет“.
Поводом 30. годишњице видео поруком се огласио председник Турске Реџеп Тајип Ердоган и поновио да Анкара наставља с безусловном подршком територијалном интегритету, суверенитету и уставном поретку Босне и Херцеговине.
Говорећи о непрекидним израелским нападима на Газу, Ердоган је казао да је међународна заједница деценијама ћутала о Сребреници, а да данас равнодушно посматра угњетавање које се дешава у Палестини. Поручио је и да ће израелска влада пре или касније одговарати пред законом и историјом за геноцид над скоро 58.000 Палестинаца.
Министар спољних послова Холандије Каспер Велдкамп је рекао да се његова земља стиди што, како је навео, сноси моралну и политичку одговорност због неспречавања геноцида.
На комеморацији, којој су присуствовале делегације држава региона, међународне заједнице и дипломатског кора, обратио се и Кристијан Шмит.
Након комеморације, делегације су положиле цвеће на Меморијални камен у Поточарима.
Извор: Танјуг