У жељи да поделе радост највећег православног празника Васкрса, мештанке Велике Хоче и Ораховца окупиле су се данас и шарале јаја својом традиционалном техником исцртавања јаја воском, које ће затим проследити на дар председнику Републике Србије, Канцеларији за КиМ и другим институцијама државе Србије, као и својој православној браћи на територији централне Србије.
Традиција и обичаји за верске празнике, нешто је по чему су мештани Велике Хоче и Ораховца препознатљиви. Њихова чвртса вера и светиње којима су окружени, данас им помаже да истрају на својим огњиштима, негујући велико нематеријално културно богатство. Пред највећи и најрадоснији православни празник Васкрс младе жене и девојке из Велике Хоче и Ораховца настављају и традицију шарања Васкршњих јаја, посебном техником исцртавања воском.
„Јаја се у Великој Хочи фарбају на Велики Четвртак, а почињу да се шарају четврте седмице Васкршњег поста, односно на средопосну среду. Јаја се шарају воском и та техника је код нас заступљена већ много година уназад. Овако су шарале наше баке и њихове мајке и баке, а та традиција је остала и дан данас код нас. Мотиви на шарама су различити, углавном је то цвет, шара се и млада за момке који још нису ожењени, млада се шара за њих све док се они не ожене. У Великој Хочи је другачије него у другим крајевима где се јаја фарбају у различитим бојама, код нас се јаја фарбају симболично црвеном бојом која симболизује Христову крв. Оно чиме шарам зове се шараљајка, код нас у Великој Хочи само једна породица прави ове шараљајке. На њој се стави восак, угреје се на ватри како би пустили шару на јаја. Прво јаје које се офарба на Велики Четвртак зове се „Чуваркућа“ , а код нас се зове „Страшник“. Верује се да чува здравље, чува и штити од страха, такође када су неке временске непогоде, то јаје се носи у виноградима и у поље, како би заштитили усеве“,каже Ђурђица Михајловић из Велике Хоче.
Своју уметност у шарању Васкршњих јаја, и радост предстојећег празника Велико Хочанке су данас пожелеле да поделе са својом православном браћом у централној Србији, али и са онима без чије подршке би њихов опстанак био немогућ.
„Обичаји и традиција у Великој Хочи пред Ускрс јесте фарбање и украшавање Ускршњих јаја. Наша православна вера нас је са овим светињама у Великој Хочи и Ораховцу и одржала свих ових година где се наш народ бори у тешким условима. Данас смо се окупили овде да уз једну подршку и честитку нашем народу у расејању у централној Србији изразимо захвалност за све што они раде за нас. Послаћемо једну количину шарених јаја, традиционално нашараних овде у Великој Хочи и Ораховцу, Канцеларији за Косово и Метохију, нашој Патријаршији, председништву, као и Министарству културе уз чију подршку ми опстајемо на овим просторима“, рекао је Алксандар Мицић, председник ПО општине Ораховац.
Представник Канцеларије за КиМ Урош Матовић, каже да су обичаји Великохочана и Ораховчана велико нематеријално културно богатство које треба неговати и сачувати.
„Ми смо се данас окупили овде у Великој Хочи у простору Сараја, где су нам мештанке демонстрирале њихову технику, умеће, занатску вештину осликавања и украшавања јаја за највећи хришћански празник Васкрс. Након тога, та јаја ће бити однета на дар Кабинету председника Републике Србије, Патријаршији СПЦ, Министарству културе као и Канцеларији за Косово и Метохију, којој је управо један од приоритета очување српске културне баштине Срба и Србије на Косову и Метохији. Ово је свега један сегмент који потпада под нематеријалном културном баштином и управо на овај начин желели смо да га на неки начин и промовишемо, тако што ћемо овако украшена Ускршња јаја однети на поклон институцијама и појединцима који су уз српски народ на Косову и Метохији“, рекао је Урош Матовић, представник Канцеларије за КиМ.
Иако се данас у православним домовима, јаја фарбају у различитим бојама, традиција коју памте и преносе најстарији становници Велике Хоче и Ораховца, каже да се у овим местима јаја фарбају искључиво у црвеној боји, која представља симбол Христове крви и страдања али и Васкрсења.