ВестиКосовоНасловна

Челић: Прави час за редефинисање гаранција за очување права Срба у виду територијалне аутономије

Привремено решење за безбедност на северу Косова, према оцени Душка Челића, доцента на Правном факултету Универзитета у Северној Митровици, можда би могло да буде појачано присуство јединица Кфора, али он истовремено указује да збивања уназад најмање две године са систематском дискриминацијом српског народа, показују да постојећи механизми нису довољни да одбране елементарна људска права Срба и да одбране мултиетничност на Косову у коју се, како наводи, међународна заједница „куне“.

Последњи догађаји, како сматра, указују на то да је потребно размишљати о изналажењу нових механизама за очување како колективних, тако и индивидуалних права Срба на Косову и Метохији, а у функцији очувања какве-такве мултиетничности ове територије.

Досадашњи механизми, истиче, нису били довољни због тога што их Приштина или није примењивала или их је примењивала када је реч о Србима на дискриминативан начин.

„Стога треба размишљати у контексту доласка нове администрације у Вашингтону и нове администрације Европске уније о редефинисању колективних гаранција када је реч о правима Срба. Верујем да то треба да буде нека врста територијалне аутономије комбиновано са персоналном аутономијом када је реч о Србима. Таквих искустава имамо у европском упоредном праву, Белгија је један добар пример када је реч о правима немачког народа у тој земљи, где имамо комбинацију територијалне аутономије и персоналне, такозване културне аутономије. Верујем да је ово час да се озбиљно крене у промишљање изналажења неких нових механизама, јер су ове старе Курти и администрација у Приштини потпуно обесмислили систематским насиљем и дискриминационим поступањем према Србима“, каже Челић за Косово онлајн.

У овом часу, како сматра, није реално очекивати да ће администрација у Приштини дозволити повратак на старо у смислу враћања више стотина српских полицајаца на северу Косова и враћања српских судија и тужилаца у правосудни систем Косова.

„С друге стране, бојим се да повратак на старо не би била довољна институционална гаранција за Србе јер смо видели да у сваком моменту Курти може довести дуге цеви на север Косова и Метохије и практично установити једну параполицијску владавину на етничком принципу над Србима. Чини ми се да ни са политичког аспекта сада не би било делотворно све захтеве усмерити на то да да се врати одређен број полицајаца и одређен број судија, прво што то није реално, друго што чини ми се да Приштина то не би дозволила и што и даље постоје механизми централних власти у Приштини да све то дезавуишу и опструишу“, наводи Челић.

Извор: Косово онлајн

Прикажи још

Повезани артикли

Бацк то топ буттон