Privremeno rešenje za bezbednost na severu Kosova, prema oceni Duška Čelića, docenta na Pravnom fakultetu Univerziteta u Severnoj Mitrovici, možda bi moglo da bude pojačano prisustvo jedinica Kfora, ali on istovremeno ukazuje da zbivanja unazad najmanje dve godine sa sistematskom diskriminacijom srpskog naroda, pokazuju da postojeći mehanizmi nisu dovoljni da odbrane elementarna ljudska prava Srba i da odbrane multietničnost na Kosovu u koju se, kako navodi, međunarodna zajednica „kune“.
Poslednji događaji, kako smatra, ukazuju na to da je potrebno razmišljati o iznalaženju novih mehanizama za očuvanje kako kolektivnih, tako i individualnih prava Srba na Kosovu i Metohiji, a u funkciji očuvanja kakve-takve multietničnosti ove teritorije.
Dosadašnji mehanizmi, ističe, nisu bili dovoljni zbog toga što ih Priština ili nije primenjivala ili ih je primenjivala kada je reč o Srbima na diskriminativan način.
„Stoga treba razmišljati u kontekstu dolaska nove administracije u Vašingtonu i nove administracije Evropske unije o redefinisanju kolektivnih garancija kada je reč o pravima Srba. Verujem da to treba da bude neka vrsta teritorijalne autonomije kombinovano sa personalnom autonomijom kada je reč o Srbima. Takvih iskustava imamo u evropskom uporednom pravu, Belgija je jedan dobar primer kada je reč o pravima nemačkog naroda u toj zemlji, gde imamo kombinaciju teritorijalne autonomije i personalne, takozvane kulturne autonomije. Verujem da je ovo čas da se ozbiljno krene u promišljanje iznalaženja nekih novih mehanizama, jer su ove stare Kurti i administracija u Prištini potpuno obesmislili sistematskim nasiljem i diskriminacionim postupanjem prema Srbima“, kaže Čelić za Kosovo onlajn.
U ovom času, kako smatra, nije realno očekivati da će administracija u Prištini dozvoliti povratak na staro u smislu vraćanja više stotina srpskih policajaca na severu Kosova i vraćanja srpskih sudija i tužilaca u pravosudni sistem Kosova.
„S druge strane, bojim se da povratak na staro ne bi bila dovoljna institucionalna garancija za Srbe jer smo videli da u svakom momentu Kurti može dovesti duge cevi na sever Kosova i Metohije i praktično ustanoviti jednu parapolicijsku vladavinu na etničkom principu nad Srbima. Čini mi se da ni sa političkog aspekta sada ne bi bilo delotvorno sve zahteve usmeriti na to da da se vrati određen broj policajaca i određen broj sudija, prvo što to nije realno, drugo što čini mi se da Priština to ne bi dozvolila i što i dalje postoje mehanizmi centralnih vlasti u Prištini da sve to dezavuišu i opstruišu“, navodi Čelić.
Izvor: Kosovo onlajn