Културна и непрестана стварајућа култура у области ликовних уметности, која настаје у овим тешким временима има непорцењиву уметничку вредност за нашу земљу, а Дом културе у Грачаници у предходне три године спроводи пројекат дигитализације, односно чувања уметничких слика у дигиталном формату из свог богатог фундуса. У Дому културе Грачаница данас је одржано предавање на тему .
Као институција културе која прати савремене трендове у области заштите културне баштине Дом културе Грачаница већ три године спроводи пројекат дигитализације у који је до сада уврштено више од 700 дела савременог ликовног стваралаштва из фундуса ове установе.
„Идеја је потекла још 2018 године, када је наша држава Србија решила да дигитализује ту неку грађу коју има.То је пројекат који би требао да траје 5 година, и онда смо ми дошли на идеју да пошто већ имамо уметничке слике овде то је наша заоставштина и културна баштина што ми то не би дигитализовали. Прича је тако почела ми смо дошли до Аљоше који је са нама пуне три године и иза нас је мукотрпан рад“, рекао је Милан Танасковић из Дома културе Грачаница.
Дигитализација кутурног наслеђа није само технички процес, већ и кључни корак у очувању идентитета и историје, које повезује прошлост, садашњост и будућност, а овај процес је посебно важан за ово време и поднебље у коме често долази до прекрајања историје и плагирања културне баштине и идентитета.
„Ми смо у овом пројекту дигитализовали уметничка дела од 1997. године, поставили смо их на интернет, постоји дигитални запис и траг чије је то, од куда је и како је то дошло. Ако тако будемо радили са свим нашим културним насеђем онда више неће бити упитно, а један озбиљан проблем који долази то је, ако вештачкој интелигенцији, коју сви знате, не дамо тачну информацију, други ће измислити информацију и онда ћемо бити у великом проблему“, рекао је Аљоша Петојевић, предавач .
Процес дигитализације и предавања о одржава се под покровитељством Министарства културе Владе Републике Србије.