Elektrotehnička škola „Mihajlo Pupin“, koja se od 1999.godine nalazi u Sušici, i ove godine poziva osmake da se opredele za ovu stručnu škola, koja nudi mogućnost usavršavanja u oblasti tehnike i savremene tehnologije, koja je u današnje vreme veoma popularna.
Kao i prethodnih godina, učenicima su i ove godine na raspolaganju dva veoma interesantna obrazovna profila, a od sledeće godine ponovo će u ponudi biti još jedan, koji je izazvao veliko interesovanje učenika, istakao je gostujući u Jutarnjem programu RTV Gračanica, Boban Petrović, direktor ove škole.
„Svake godine u ponudi imamo dva obrazovna profila, odnosno smera. To su: Informatičar računara, koji je inače programerski smer i Administrator mreža, koji se odnosi na administrativnog službenika koji održava mrežu u jednoj firmi ili preduzeću. Ove godine smo prvi put imali i smer Električar u trogodišnjem trajanju i moram da istaknem da i sada vlada interesovanje za ovaj smer, ali na žalost, ove godine nije odobren“, istakao je Petrović.
On je naglasio da se radi na tome da smer Električar bude vraćen sledeće godine.
„Nadamo da će ovaj smer sledeće godine ponovo biti odobren, a postoji mogućnost da jedan od dva obavezna zamenimo tim smerom, kako bismo malo prešli na automatiku i robotiku jer imamo sve uslove za to. Već imamo profesore koji su za to stručni i koji već rade sa decom na programima robotike vezanim za Arduino i Lego koji su jako interesantni. Deca nam već idu i na takmičenja i ta oblast budi veliko interesovanje kod dece koja vole i robotiku, kompjutere i programiranje“, kazao je Petrović.
Elektrotehnika je veoma popularna u našoj zemlji i uvek se traži više mesta u svim elektrotehničkim školama, dok je kod nas situacija malo drugačija po tom pitanju.
„Kod nas je to nešto manji broj, ali opet tokom prezentacija naše škole trudimo se da probudimo interesovanje što više učenika i kroz predstavljanje vannastavnih aktivnosti robotike, koja je izazvala najveće interesovanje naših dosadašnjih učenika. Jedan od profesora je napravio pauk-robota koji hoda i izvršava neke najosnovnije naredbe, a to i deca mogu da rade uz Arduino pakete. Naš plan je da se narednih godina potrudimo da decu maksimalno uključimo u te programe kako bi uvidela prednosti naše škole, jer naša škola jeste škola budućnosti, koja omogućava učenicima da nauče programiranje i da oni, koji nemaju uslova da nastave školovanje i upišu fakultet, mogu već posle srednje škole da rade“, istakao je Petrović.
Kompjuterizacija u dašanje vreme nudi mnoštvo različih mogućnost za zapošljavanje u toj oblasti i učenici koji završe srednju elektrotehničku školu mogu odmah da se zaposle i to na vrlo dobro plaćenim poslovima.
„Svi koji završe smer informatika i računarstvo su već osposobljeni da budu programeri juniori ili da budu beta testeri u firmama za programe koje neko drugi pravi. Kroz sve to, plata za beta testere i programere juniore uopšte nije mala i u opsegu je od pet do osam stotina evra, zavisi od firme u kojoj se zapošljavaju. Takođe, jako brzo se napreduje što važi za sve one koji vole programiranje i koji uče uporedo dok rade taj posao, tako da plate u prvih nekoliko godina jako brzo napreduju“, kazao je Petrović.