Свет

Крамон тражи да Немачка „предводи“ у распоређивању више трупа на Косову

Након најновијег скока тензија услед сукоба наоружане и униформисане групе са Косовском полицијом у Бањској, у којем је убијен један службеник, а потом и тројица Срба, НАТО је одлучио да пошаље додатне трупе. Из Велике Британије стиже 200 војника. Известилац Европског парламента за Косово тражи да и Немачка начини исти потез.

„Британске снаге ће се распоредити у мировној мисији НАТО-а на Косову на захтев НАТО-а. Ово је последица насилног напада на Косовску полицију на Северу Косова 24. септембра и повећања тензија у региону“, поручили су јуче из министарства одбране Велике Британије.

Одлуку су донели након што је НАТО овластио слање додатних трупа, уз позив Београду и Приштини на хитну деескалацију.

„Важна је одлука о распоређивању 200 борбених трупа Велике Британије, како би се ојачао КФОР- на терену“, огласила се данас на Твитеру известилац Европског парламента за Косово, Виола фон Крамон, у објави на друштвеној мрежи X.

Она, међутим сматра да би земља из које потиче – Немачка, требало да „предводи у распоређивању више трупа“.

Наглашава да је тако нешто неопходно како би се обезбедио мир, одвратили и заштитили сви на Косову.

Каже да је КФОР – мисија предвођена НАТО-ом и даље витална.

Према писању Дојче Велеа, три владајуће немачке странке – Социјалдемократе (СПД), Зелени и Либерали (ФДП), изјасниле су се за јачање КФОР-а, односно распоређивање додатних снага немачког Бундесвера.

„Немачка би требало, у консултацији са својим савезницима, хитно да провери да ли је мандат КФОР-а у потпуности испуњен и да пошаље још војника на Косово“, рекао је за магазин Шпигел политичар Зелених Антон Хофрајтер.

Бундесвер на Косову тренутно има 85 војника. Мандат, који је Бундестаг последњи пут продужио у мају, предвиђа да на терену може да буде до 400 војника Бундесвера.

„Има, дакле, још увек простора за побољшањем без промене мандата“, рекла је такође за Шпигел, Мари-Агнес Штрак-Цимерман, председница парламентарног Одбора за одбрану, пренео је Дојче Веле.

Подсетимо, одлука НАТО-а да овласти слање додатних трупа, те потом одлука министарства одбране Велике Британије да одобри слање 200 војника, донете су након најновијег скока тензија услед сукоба наоружане и униформисане групе са Косовском полицијом у Бањској, у којем је убијен један службеник, а потом и тројица Срба.

Претходно слање додатних трупа уследило је почетком јуна месеца, а након избијања тадашње кризе на Северу Косова, настале након насилног упада специјалних јединица Косовске полиције у општинске зграде у Звечану, Лепосавићу и Зубином Потоку, како би спровели нове албанске градоначелнике и сукоба Срба који су протестовали са припадницима КФОР-а.

На Косово је тада стигло 500 припадника припадника 65. механизоване пешадијске бригаде Турске. Ови војници боравили су на Северу, а напустили су Косово септембра месеца након, како је саопштено из КФОР-а, успешно спроведене мисије.

Прикажи још

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button