Дипломата Зоран Миливојевић изјавио је да су најновији упади припадника специјалних јединица косовске полиције у објекте српских институција у северном делу Косовске Митровице наставак Куртијеве политике каква је била целе ове године, која је протекла кроз упаде у разне институције које имају везе са Србијом и нормалним живитом српског народа на Косову.
Миливојевић сматра да ће оваква политика Куртија трајати до избора 9. фебруара следеће године и истиче да је она бесмислена и да доводи у питање будућност дијалога Београда и Приштине, тражења политичког решења и нормализације односа, као и опстанак српског народа на Косову.
„Мислим да је то кључна порука после овога јуче и покушаја да се Српска листа склони, за оне западне центре моћи који су га до сад прећутно подржавали“, рекао је Миливојевић за Танјуг.
Сматра да није Курти повукао одлуку Централне изборне комисије у Приштини да се забрани учешће Српске листе на изборима 9. фебруара, већ да је то било изнуђено под притиском западних сила.
Истакао је да је ово први пут да западне силе нису могле само вербално да реагују, већ да су морале да примене и мере зато што би неучешће Српске листе на изборима значило потпуни крах политике запада и немогућност враћања дијалогу и опасност од потпуног урушивања „пројекта тзв. државе Косово“.
„Мере и акције које спроводи Курти да уклони Српску листу спречавају чак и западне центре моћи да врате питање Косова у Савет Европе, јер нема владавине права, демократских институција, људских права“, навео је он.
Миливојевић је рекао да западу треба учешће Срба на изборима зато што је то једина могућност за повратак у политички простор, да профункционише систем како би се створили услови за локалне изборе, након чега би се отворило кључно питање, а то је Заједница српских општина.
На питање да ли се може очекивати нека конкретнија реакција међународне заједнице, Миливојевић је рекао да је спречавање неучешћа Српске листе на изборима био максимум реакције међународне заједнице до сада и поручио да би било добро да и у наредном периоду пређу са речи на дела, односно да примењују конкретне мере против Приштине. „Имамо два неуспешна мандата ЕУ и није случајно што два бивша америчка амбасадора констатују исту ствар и шаљу поруку у важном тренутку јер имамо три чињенице које су одлучујуће за будућност. Прво је нова администрација у ЕУ, друго су избори 9. фебруара и треће је промена администрације у Вашингтону“, уакзао је он.
Миливојевић је истакао да је сада тренутак да неки центри и неке политике на западу које прећутно подржавају Куртија схвате да нема решења без враћања на политички и дипломатски терен, уз тражење компромиса.
Извор: Танјуг