Обележена храмовна слава Ваведење Пресвете Богородице у Липљану
Празничном литургијом и сечењем славских колача у присуству великог броја верника, у цркви Ваведење Пресвете Богородице у Липљану обележена је храмовна и градска слава.
Литургију је служио липљански парох Драгиша Јеринић уз саслужење свештенства рашко – призренске епархије.
“Благодаримо старим и новим колачарима. Поред општине Липљан која прославља славу Ваведење Пресвете Богородице на челу са својим председником Миланом, овде имамо увек једног колачара по црквеној слави, прошле године је колач узео и припремио Александар Марковић са својом породицом, а за наредну годину се пријавио наш фрескописац Ђорђе Миланковић који нам је живописао храм Светих Флора и Лавра“, рекао је у беседи отац Драгиша Јеринић.
Председник Привременог органа општине Липљан Милан Јоксимовић честитао је празник Липљанцима и свим православним верницима и истакао да су Липљанци пример пожртвовања и опстанка на својим огњиштинима.
“Честитам данашњи празник Ваведење Пресвете Богородице свим верницима, а посебно Липљанцима којима је данас сабор и да им пожелим да остану што дуже на својим огњиштима, Липљанцима који су пример за опстанак на Косову и Метохији, и пример како се чува своје огњиште. Пуно ми је srcе када видим данас пуну порту овде у Липљану, ово је иначе једино место где се Липљанци окупљају, али и сви они који дођу да посете Липљан“, рекао је Јоксимовић.
Срби из Липљана и околних средина истичу да је црквена порта једино место где се окупљају и друже, а да су њихови храмови и вера стожер опстанка.
Црква Ваведење Пресвете Богородице сазидана је крајем 13. века, а иако се тачан податак ко је ктитор поуздано не зна, претпоставља се да је неко из владарске лозе Немањића. У Липљану је пре ратних сукоба 1999. године живело око 5000 Срба, данас их је нешто више од четиристотина који упркос тешком времену у којем живе опстају на својим огњиштима.