Шеф Делегације ЕУ на Косову Аиво Орав каже да Косово има законску обавезу да успостави Заједницу српских општина, преноси Косова прес.
Истиче да је ЗСО један од споразума о дијалогу који је ратификован у Скупштини Косова 2013. године, и да, као такав, треба бити имплементиран без одлагања.
Орав истиче да је тако нешто наглашено и у Извештају ЕК за Косово, и назива неопходним да Косово и Србија подузму кораке напред према имплементацији Бриселског темељног споразума и Охридског анекса постигнутог 2023. године.
“Истина, није само овогодишњи извештај који се бави дијалогом, већ се и претходни, јер су се у почетку Србија и Косово договорили око нормализације односа, а Европска унија активно помаже тај процес. Дакле, има још пуно тога што треба учинити, а многе од тих обавеза су у међусобном договору које треба спровести. Апсолутно је јасно“, каже он.
Говорећи о будућности дијалога, Орав истиче да ће се тек видети динамика тог процеса након конституирања нових структура у Европској унији.
“Није на мени да говорим у овом тренутку јер ја сам само шеф делегације овде на Косову, тренутно не размишљам о томе, али посебни представник Европске уније и нови високи представник морају одлучити како поступити када нова комисија дође, а надамо се да ће се то догодити 1. децембра, али могло би бити и мало касније“, наглашава Орав.
Сматра да Косово има законску обавезу да успостави ЗСО.
“Током година у којима Косово и Србија преговарају у процесу дијалога, постигнуто је неколико споразума, а ЗСО је један од споразума. Мислим да је само један споразум ратификован у косовском парламенту с двотрећинском већином гласова. И законска је обвеза то учинити и спроводити“, додаје.
Према његовим речима, Косово је постигло добар напредак у неколико подручја.
Истиче добро функционисање визне либерализације, усклађивање спољне политике Косова с Европском унијом, реформску агенду и деблокаду доношења одлука у Цефти.
“Мислим да бих издвојио четири подручја, једно је либерализација визног режима, то је коначно урађено и дуго је трајало, али коначно је ту и сада либерализација визног режима јако добро функционише. Други је добровољно спровођење заједничке спољне и безбедносне политике Европске уније од стране Косова. Косово се придружило Еуропској унији у њеним санкцијама против Русије, против Белорусије, и то је изванредно, јер Косово то чини на добровољној основи. Затим трећи је програм реформи, када је председница Урсула фон дер Лајен била овде, она је такође нагласила како је Косово добро радило с програмом реформи, и могу то поновити. И четврто подручје је Цефта, јер сада Косово сарађује у раду Цефте, откључано је 12 важних споразума за регион и мислим да је то врло добар корак за Косово, али и за све друге земље у региону”, наглашава Орав.
Говорећи о Извештају Европске комисије, Орав каже да је Косово постигло ограничен напредак у реформи правосуђа.
“Нема стагнације у овом извештају, али у неким случајевима, да, споменули смо да је постигнут само ограничени напредак, али то је још увек напредак. Могу споменути можда реформу правосуђа и слободе медија“, закључује он.
Извор: Косово Онлине/Косовапресс