Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Унцатегоризед

Писци и издавачи са Косова: Постоји оптимизам у делима, он је у пркосу и жељи за опстанком

Писци и издавачи са Косова који су посетили 67. Међународни сајам књига, поручили су да упркос свим тешкоћама постоји оптимизам у делима са Косова, а он се превасходно огледа у пркосу, поруци и жељи да се остане на својим вековним огњиштима.

Како наводе, превасходно их муче смањене могућности за издавачку делатност, мањак средстава, али и неизвесна политичка ситуација која креира атмосферу неизвесности и страха.

Песник и књижевни критичар Жарко Миленковић, који ради у Културном центру Грачаница, казао је да литература са Косова има своје специфичности које сваки регион носи са собом.

„Наравно, и све оно што се дешавало и дешава се на Косову и Метохији, мора да остави трага на стваралаштво и на писање. Не мислим да специфичност постоји у тематско-мотивском смислу , већ у изразу и у ономе што настаје читањем неке песме и читањем неког дела. Та атмосфера која настаје може да буде врло оптимистична, али се осети амбијент и све оно што са собом носи тај простор у којем је писац стварао. Ми смо сведоци да се сада сав немир пребацио и на свет генерално, па када погледамо, цео свет је немиран, а литература је покушај да се одговори на све те изазове које са собом носи свакодневни живот“, рекао је Миленковић за Косово онлајн.

Према његовом мишљењу, постоји оптимизам у делима са Косова. „Ако ништа друго, онда је оптимизам ту у том пркосу, поруци и жељи да се остане на Косову. То се види кроз дела која пишу аутори, сликају сликари и многи други уметници. Они тај оптимизам потврђују и говоре својим животом“, казао је Миленковић.

Како наводи, захвалан је због могућности коју је писцима са Косова обезбедила Канцеларија за Косово и Метохију да се представе на Сајму књига јер би то у супротном било немогуће.

„Издаваштво на Косову и Метохији не функционише. Све је то у оквиру некаквих институција које се поред своје примарне делатности баве и издаваштвом. Сајам књига са собом носи додатне трошкове које те институције немају, па је стога драгоцена ова могућност да се сви ми који се бавимо издаваштвом на Косову и Метохији представимо овде, а сам програм који је припремљен на овом штанду говори о бројности свега што се ствара на Косову“, закључио је Миленковић.

Помоћница директора за издавачку делатност у Градској библиотеци „Вук Караџић“ у Косовској Митровици Братислава Радовановић истиче да политички моменат итекако утиче на све активности у култури.

„Постоји инспирација и мотивација за ствараоце јер они у немирима проналазе емоцију. Са друге стране, политички моменат нас условљава да наша издавачка делатност није у обиму каква је била протеклих година. Последње што је издала наша библиотека је књига Немање Радовановића ‘Вечности, добро си дошла’ и управо је то дело које ћемо промовисати у среду у 16 часова. Политички моменат и нестабилна ситуација, ипак, не спречава писце и песнике да стварају и преносе како изгледа живот који сви ми живимо“, казала је Радовановић.

Она наглашава да у делима писца са Косова има подједнако свих тема, као и у животу.

„Постоји неки мотив, претежно политички. Али има ту и љубавних тема, дечијих мотива, родољубивих и многих других. Сви ствараоци своје теме преносе на начин који њима одговара и тога не мањка. Међутим, у издавачком смислу, не можемо да се похвалимо бројношћу дела, али је Градска библиотека организовала низ културних дешавања и на то смо поносни“, истакла је Радовановић.

Књижевник и директор Народно универзитетске библиотеке „Иво Андрић“ из Приштине са седиштем у Београду Милан Михајловић наглашава да је само Косово инспиративно за сваког ствараоца.

„Конкретно, на овом Сајму имамо младе писце који се појављују и то је радост за све нас. Све што нас окружује претаче се на папир и претвори се у књигу. Радост је да смо на Сајму и ове године, поред свих околности које нас окружују. Неизмерну захвалност дугујемо Министарству културе и Канцеларији за Косово и Метохију што нам омогућавају да покажемо колико је значајна писана реч. Појављивање књига, а ове године има 75 нових наслова са Косова, јесте радост и доказ да се истрајава на том плану. Тиме чувамо свој језик и своје писмо. Наравно, НУБ „Иво Андрић“ кроз издавачку делатност покушава да поврати стари сјај“, рекао је Михајловић.

Извор: Косово онлајн

Прикажи још

Повезани артикли

Бацк то топ буттон