Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Унцатегоризед

Ракочевић: Важна заштита Унеска, конституисање косовског културног наслеђа није могуће

Врло је важно да се на међународном нивоу и на нивоу Унеска штити једна цивилизација и њено основно наслеђе, а можда је најважније од свега да непрестано објашњавамо, и себи и другима, да овде постоје три доминантна културна наслеђа – српско, османско и албанско, а да није могуће конституисати косовско културно наслеђе, каже за Косово онлајн новинар и књижевник Живојин Ракочевић, поводом одлуке Комитета Унеска за заштиту светског културног наслеђа да задржи четири српске светиње на Косову на Листи светске баштине у опасности.

“Имате хиљаде цркава, црквишта, споменика, гробаља који нестају зато што ми више не можемо да им приступимо, али то негде мора да се зна, о томе негде мора да се сведочи. Док ми овде разговарамо, уништава се нека специјална зона, ограђује се црквено имање, односи се неко камење. Врло је важно да се на међународном нивоу и на нивоу Унеска штити једна цивилизација, да се штити њено основно наслеђе, и на крају, можда је најважније од свега да непрестано објашњавамо, и себи, и другима, да овде постоје три доминантна културна наслеђа – српско, османско и албанско, а да није могуће конституисати косовско културно наслеђе, да није могуће конституисати и успоставити администрацију која ће се једнако, балансирано и праведно бавити свим овим наслеђима. О српском културном наслеђу се могу старати само наше институције, о њему се могу старати они који у њему живе и они ће бити ти који су жива црква, жива цивилизација, и жива будућност овог народа“, рекао је Ракочевић.

Као једну од претњи због којих су српска добра уписана на Листу светске баштине у опасности Унеско је навео потешкоће у мониторингу добара због политичке нестабилности, а Ракочевић каже да када је на столу питање Косова и Метохије и културне баштине да је суштина у три тачке: уништавање, фалсификовање и на крају присвајање.

„То је читав један корпус у коме не можете избећи одговорност, и на крају, морате доћи до тачног термина, морате доћи до тачне формулације. Ово је приближно тачна формулација у којој је политичка несигурност нека одредница у коју стаје све оно што се нама дешава на КиМ, без обзира како ми то читали и тумачили, а то су угрожавање живота, гето заједница, угрожавање Српске православне цркве на свим нивоима, и на трећем плану то су невини људи у затворима којих имамо на десетине у овом тренутку. Све то мора негде да се преточи у нешто што се тако нежно зове `политичка несигурност`“, закључио је Ракочевић.

Извор: Косово онлајн

Прикажи још

Повезани артикли

Бацк то топ буттон