Доцент Факултета политичких наука Стефан Сурлић изјавио је да је учешће Српске листе на парламентарним изборима на Косову 9. фебруара једина могућа исправна одлука, јер се у протеклом периоду показало да било каква врста бојкота није донела жељене резултате.
Сурлић је за ТВ К1 рекао да је учешће српских странака на овим изборима „брана“ да дође до било какве измене закона које би дугорочно значиле отворен простор премијеру привремених приштинских институција Аљбину Куртију за даљу системску дискриминацију Срба на Косову.
„Одлука да се изађе из институција је био акт протеста, али не заборавимо све акте дискриминације који су претходили томе. Очекивало се да ће тај акт протеста довести до промене ситуације на боље, али се показало да Приштина има прећутну подршку међународних актера и да је излазак из институција значио још гори положај по Србе“, сматра Сурлић.
Он је истакао да су парламентарни избори на Косову прилика да српска заједница има својих загарантованих 10 места и да кроз парламент буде гласнија.
Сурлић сматра да би тактика након ових избора морала да се промени, да би српски представници требало да се јављају за реч у парламенту привремених приштинских институција, да инсистирају на свим проблемима са којима се Срби на Косову суочавају, како би на тај начин привукли пажњу и јавности на Косову и међународних актера.
Нагласио је да 10 загарантованих места за Србе у парламенту приштинских институција представља брану за законе од виталног интереса, који не могу бити промењени без сагласности натполовичне већине.
На питање да ли Приштина може да измени устав Косова у неколико сектора, како је то Албин Курти најавио, без српских представника, Сурлић је рекао да не може зато што се за промену устава тражи двотрећинска већина укупног броја посланика и двотрећинска већина посланика мањина.
Подсетио је на случај са косовским безбедносним снагама, када је спроведена промена структуре КБС-а која је произведена у војску Косова, заобилазећи устав тако што је представљено да је то законска измена а не промена устава.
Како је навео, неопходно је да постоји безрезервна подршка Београда и институција да српска заједница не би стрепела макар у финансијском смислу, као и базични консензус међу српским представницима, осећај националног јединства и јасан заједнички оквир српских представника према Приштини.
„Парламентарни избори на Косову су само увод у локалне изборе на јесен који су много важнији“, оценио је Сурлић и додао да би ови избори могли да буду добра увертира за повратак српских градоначелника, одборника и „ситуације на КиМ на старо“.
Одговарајући на питање да ли се може очекивати видљивији притисак међународне заједница на Куртија након ових избора и учешћа Срба на изборима, Сурлић је рекао да иако су међународни актери декларативно осуђивали Куртија и његову власт за акте које је спроводио над Србима, Курти је ипак остварио све што је желео на северу Косова, сем моста на Ибру.
Коментаришући недавни инцидент код Зубиног Потока, Сурлић је рекао да иако једино међународна истрага може да доведе до истине, он сумња да ће се обелоданити све зато што то није у интересу ни Приштини ни међународним актерима.
„Ко има одговорност за цео тај простор. Ту су представници међународних институција, ту су међународне безбедносне снаге, читав простор је прекривен камереме које контролишу Американци, с друге стране Приштина каже да је цео простор севера покрила дроновима и онда се дешава ово што се дешава“, навео је он.
Сурлић сматра и да је од 20. јануара, када је инаугурација новоизабраног председника САД Доналда Трампа, до косовских избора 9. фебруара, сасвим довољно времена да се Американци поставе као главни фактор утицаја за смиривање ситуације на Косову, уколико постоји воља да се две стране приволе на компромис.
Он је оценио да у Србији постоје нереална очекивања да ће Трамп променити спољну политику САД, и истакао да у САД постоји институционални државни континуитет у ком не постоје велике измене и разлике када је реч о спољној политици.
„Што се њих тиче Косово је независна држава, то је и за Трампа било у претходном мандату, то ће бити и у овом. Једино што желе је да поставе неку врсту споразума и да можда преиспитају већи амерички интерес на овом простору“, оценио је Сурлић.
На питање о опозицији на Косову и да ли ту постоји неко ко би могао да има више разумевања за Србе, Сурлић је одговорио да не постоји, јер се ради о једној врсти „компаративног шовинизма“ и ко ће горим понашањем према Србима бити већи патриота.
Према његовим речима, опозиција на Косову не напада Куртија због тога што је он спровео све ове мере, већ зато сто сматрају да је то контрапродуктивно у односу на међународну заједницу.
„Самоопредељење има као главни аргумент да је потпуно преузело контролу на северу, да је избацило све српске институције и да неће дозволити формирање ЗСО. Шта год би нека друга страна учинила, то би се представило као акт издаје албанских националних интереса“, објаснио је Сурлић.
Извор: Танјуг