Ispred restauriranog krsta u spomen žrtvama rata, NATO agresije i svih koji su stradali na Kosovu, u dvorištu Doma kulture u Gračanici danas je obeleženo 25 godina od bombardovanja Srbije od strane NATO.
Sveštenici Eparhije raško-prizrenske najpre su održali parastos za sve stradale u toku bombardovanja, a nakon toga kao i prethodnih godina svi okupljeni imali su priliku da još jednom čuju zvuk sirene koji ih je vratio u 78 dana bombardovanja Srbije, samim tim i ovih prostora.
„Moćna Evropa i velika demokratija, ta snažna istorijska pobednica umrla je na teritoriji Srbije i Crne Gore samim početkom bombardovanja kada je umrlo međunarodno pravo i pravda i raskinuti stari savezi. Tada 19 najjačih obrušilo se silovito, strahovito na jedan mali narod, a gotovo ceo svet je ćutao. Te strašne gvozdene ptice spuštale su tone i tone tereta radioaktivnih bombi, kasetnih bombi i svega ostalog za šta smo prvi put čuli. Pitali smo se i tada, pitamo se i danas otkud im toliko mržnje, čime smo to zaslužili. NATO agresija je započela oko 20 časova i sve zbog gnusnih laži nekih ljudi kojih pamtimo po zlu, kao što su Havijer Solana, Marlen Olbrajt, Džejmi Šejn. Pakleno bombardovanje je trajalo 78 dana, tokom kojeg je ubijeno 89 dece, preko 2000 civila, mnoge žrtve još uvek nemaju ime. Razorene su fabrike, mostovi, putevi, pijace, stambene zgrade, vozovi i autobusi. Naše njive su čak možda i dan danas neočišćene od kasetnih bombi. Okupljeni oko spomenika, memorijala, grobova pamtimo bombardovanje, jer zaborav bi bio još jedan zločin“, istakla je Brankica Kostić, direktorka Narodne biblioteke Gračanica .
Na današnji dan navršava se 25 godina od početka agresije NATO-a na SR Jugoslaviju u kojoj je tokom bombardovanja ubijeno 2500 ljudi, među kojima najmanje 79-oro dece.
„Na ovom mestu okupljamo se nebrojano puta da bi izrazili protest protiv velike nepravde koja nam se čini. 17. i 24. mart predstavljaju dva najtragičnija datuma moderne srpske istorije. Danas svedočimo 25 godina bola, tuge i stradanja. Postali smo šifre i kolateralna šteta. Metu nisu birali, gađali su decu, žene, starije osobe, bolesne, trudnice. Prvo poglavlje stradanja srpskog naroda završava se 09.06.1999 godine Kumanovskim sporazumom, koji predstavlja prethodnicu Rezolucije 1244, koja je doneta 10.06. 1999 godine. Ne preostaje nam ništa drugo, nego da se sećamo svih nevino stradalih žrtava, jer na taj način oni mogu živeti sa nama. Mi sa ovog mesta možemo poručiti i da pošaljemo jednu poruku mira i da se ovako nešto više ne ponovi, a da rana koju je bombardovanje napravilo nikada neće zaceliti“, istakla je Malinka Mitrović, pomoćnica direktora Kancelarije za KiM.
Vence ispred spomenika žrtvama položili su predstavnici lokalnih samouprava i institucija vlade Republike Srbije. Organizatori obeležavanja godišnjice su Eparhija raško-prizrenska, privremeni organ Priština, Kulturno-prosvetna zajednica Kosova i Metohije i opština Gračanica.