Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Православље

У Обилићу обележена градска и храмовна слава, на литургији близу 300 верника

Мала Госпојина, храмовна и градска слава Обилића обележена је свечаном литургијом и пресецањем колача у овом градићу на централном Косову у коме још увек опстаје и живи двадесетак Срба.

Први пут од погрома у марту 2004. године црквена и градска слава Обилића Мала Госпојина обележена је са толиким бројем људи. Доласком поклоника али и расељених Обилићана из централне Србије као и мештана околних села, храмовна и градска слава окупила је близу 300 људи.

Богослужењу су присуствовале и монахиње из Прибине Главе – фрушкогорског манастира који се налази надомак Шида.

У недовршеном градском храму литургију су служили парох Александар Нашпалић, као и свештеници Зоран Гођевац, Станиша Арсић, Милован Којић.

„Окупили смо се да заједно прославимо празник Пресвете мајке Божје – заштитнице и путеводитељнице наше. За све што нам је потребно кроз живот, за спасење душа наших, можемо увек и на сваком месту да Њу позовемо, заплачемо и помолимо, а Она ће као Мајка услуштити наше молитве. Кад год се молимо Пресветој Богомајци наше молитиве, уколико су искрено о од srcа увек буду услишене“, рекао је у краћој беседи верницима парох приштински Станиша Арсић.

После литургије су окупљени верници пошли у литију око цркве, чиме је богослужбени део завршен.

Овогодишњи домаћин био је Драгиша Терентић из Прилужја, који је некада радио и живео у Обилићу. Домаћин славе за следећу годину је Милош Ђорђевић из Црквене Водице.

Изградња цркве рођења Пресвете Богородице у Обилићу започета је 1990. године, да би у мартовском погрому храм био запаљен. Срећом, није порушен.

Данас у граду живи мање од 10 Срба и они су смештени у „школском центру“, у који су се вратили после погрома 2004. године после обећања припаданика КФОР-а да им је обезбеђена двадесетчетворочасовна заштита.

Некада је у Обилићу, који је смештен петнаестак километара западно од Приштине, живело већински српско становништво.

Извор: РТС

Прикажи још

Повезани артикли

Бацк то топ буттон