Вучевић: Нејасни захтеви студената, документација о несрећи у тужилаштву
Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је да студенти имају право да блокирају факултете и да то нико не оспорава, али да му нису јасни њихови захтеви за отварањем документације о несрећи на Железничкој станици у Новом Саду и навео да је та документацију у тужилаштву.
“Документација је у тужилаштву. Чудно ми је да колеге са Правног факултета то траже“, рекао је Вучевић за К1 телевизију. Додао је да је први захтев била политичка и кривичноправна одговорност и додао да је то испуњено, јер су два министра поднела оставке, а да је у најкрећем року покренута истрага о несрећи.
Вучевић је рекао да је много изазова за Владу Србије након што су попуњена два министарска места, од наставка великих инфраструктурних пројеката након трагедије у Новом Саду, да се стабилизује систем, да се буди оптимизам међу грађанима и подрже породице које су изгубиле своје најближе.
Додао је да је изазов и Косово и Метохија, геополитичке околности, економија.
“Све оно што је мање, више и редовно, плус ово што наравно имамо као ванредну околност што нам се десило и свакако обележило ову преступну годину. Наравно и покушај једне радикализације политичке сцене у Србији, односно покушај обојених револуција, блокада живота у Србији“, рекао је Вучевић.
Навео је да је Србија данас боља него што је била пре пет година, 10 или 15 година и да је у стању да повећа плате и пензије и подсетио да су од 1. децембра пензије повећане за 11 одсто, плате од 8 до 11 одсто у јавном сектору.
“А пре 10 година смо морали да смањимо плате и пензије. Ми данас расправљамо да ли је довољно осам, 10, 11, 12 одсто колико би ми то могли да више подигнемо плате, колико би више могли да инвестирамо, колико би могли људи боље да живе, а заборављамо да држава не тако давно, није могла да асфалтира једну градску улицу, а не да развија све ове ствари“, рекао је Вучевић.
Вучевић је рекао да влада не одустајео од идеје да најбоље стране универзитете доведе у Србију и изразио очекивање да ће нови предлог допуна Закона о високом образовању бити пред посланицима на пролећеном заседању Скупштине Србије. „И ја верујем да ћемо ми за пролећно заседање на Скупштини моћи да изађемо с предлогом закона. И не одустајемо од идеје да најбоље универзитете доведемо у Србију“, рекао је Вучевић.
Он је рекао да је пре него што је повучен предлог закона проценио, с обзиром на све оно што нам се дешавало и дешава, да није моменат да се даље ради на тим законским изменама. „И рекао сам да као влада повлачимо тај предлог и враћамо се у радну групу опет да радимо“, навео је Вучевић.
Истакао је да су суштински проблеми у веза са тим законом зато што се високошколске установе противе, јер неће конкуренцију.
Извор: Танјуг