Економија

Вучић на форуму Србија – Словачка: Желимо да привучемо и помогнемо словачке инвестиције

Председник Александар Вучић изјавио је на пословном форуму „Србија-Словачка“, у присуству премијера Словачке Роберта Фица, да Србија жели да заинтересује словачке привреднике да дођу и поручио да наша држава може да помогне различитим субвенцијама.

„Да они пронађу интерес за свој профит, да ми од тога имамо интерес и у наплати пореза уз запошљавање људи, али и у даљем напретку српске економије. Ми имамо значајне начине субвенционисања оних који улажу у запошљавање, оних који отварају компанију у нашој земљи. И зато бих молио људе из Привредне коморе Србије да на сваки начин објасне словачким пријатељима на који начин могу да користе фондове Републике Србије, а ми знамо да нам се на крају то увек исплати“, поручио је Вучић.

Истакао је да је веома срећан што данас можемо да угостимо наше пријатеље из Словачке и да се говори о послу и о економији, пошто се историјске пријатељске везе између наших народа и наших земаља подразумевају.

„Србија је релативно, можда бих се усудио да кажем, и добро пословала у претходним годинама и добро радила. Наша стопа раста је једна од највиших у Европи. Истовремено, наша стопа јавног дуга, када сам постао председник владе, била је 79 одсто, а данас је 48 одсто у односу на бруто домаћи производ и то су значајни резултате које смо постигли тешким економским мерама и реформама“, навео је Вучић.

Нагласио је, уз захвалност Словачкој што подржава Србију у њеној политици и на њеном европском путу, да жели само да каже да када људи говоре о Западном Балкану они обично неће да кажу да Србија чак и са отетим ентитетима који се рачунају на другој некој страни, иако је најбогатији део на КиМ тамо где живе Срби на северу, и без тога Србија чини 50 одсто укупног БДП.

Србија такође има 55 одсто извоза Западног Балкана, а ове године ће имати вероватно 65 одсто укупних страних директних инвестиција које је Западни Балкан привукао.

„Дакле, када говоре о Западном Балкану, а не говоре о Србији, онда морам да будем искрен да баш и не знам о чему тачно причају. Само да добро разумете зашто се многи боре да Србију искључе из свега. Срећан сам што данас овде имамо стотину компанија из различитих сектора, од енергетике, софтверске индустрије, металског, аутомобилског сектора, наменске индустрије, грађевинског сектора, услуга, финансија, фармације, заштите, здравља и свега другог. Оно што је за нас веома важно, то је да покушамо да заиста заинтересујемо словачке привреднике да дође у нашу земљу, да они пронађу интерес за свој профит, да ми од тога имамо интерес и у наплати пореза уз опошљавање људи, али и у даљем напретку српске економије“, нагласио је Вучић.

Фицо: Са Вучићем разговор о интересу Србије да крене са производњом нуклеарне енергије

Премијер Словачке Роберто Фицо изјавио је да Словачка има широку експертизу у производњи нуклеарне енергије, као и да та земља гради нуклеарни реактор снаге 1.200 мегавата, чији се почетак рада очекује до 2038. године.

Он је, на Српско-словачком пословном форуму, истакао да Словачка поседује стручњаке у области отклањања незгода проузрокованих нуклеарним катастрофама, али и стручњаке у области изградње нуклеарних електрана.

Tan2024-11-2113470425_8.jpg

Танјуг

„Разговарали смо са председником Вучићем о интересу Србије да крене тим путем“, рекао је Фицо.

Додаје да је Словачка „шампион“ у аутомобилској индустрији, као и да на територији Србије послује око 47 словачких компанија.

„Драго ми је што говоримо о подстицају пројекта производње батерија у Србији. Србија је показала фантастичне привредне резултате, видимо прилив инвестиција и велике инфраструктурне пројекте“, рекао је премијер Словачке.

Захвалио је на бризи коју Србија показује према Словацима који овде живе.

Српско-словачки пословни форум организује се у Београду у оквиру званичне посете председника Владе Словачке Србији Роберта Фица и државно – привредне делагације те земље.

Вучић: Врло брзо авио линија Београд-Кошице,радићемо да до краја 2025. буде и до Братиславе

Вучић је рекао да ће у најкраћем могућем року бити успостављена авио линија Београд – Кошице, а да ће се радити и на томе да до краја следеће године буде успостављена авио линија до Братиславе.

Вучић је, обраћајући се на пословном форуму „Србија-Словачка“ који се одржава у оквиру званичне посете словачког премијера Роберта Фица Београду, навео да ће дати све од себе да се успостави линија до главног града Словачке до краја следеће године, без обзира на све потешкоће.

„Много више је нама Словачка од обичне авио дестинације и много су нам важнији Словачка и словачки народ да бисмо то могли да препустимо искључиво тржишним ефектима“, казао је Вучић.

Шимончич: Растући економски односи са Србијом изузетно важни за Словачку

Генерални директор Словачке агенције за развој инвестиција и трговине Роберт Шимончич нагласио је данас да је за Словачку економски однос са Србијом, који бележи и квантитативан и квалитативан раст, изузетно важан, и подсетио да је за последњих пет година робна размена између две земље порасла за готово 40 одсто.

„Имамо врло живе и врло квалитетне економске односе, који имају растући тренд“, рекао је Шимончич на отварању заједничког спрско-словачког пословног форума уприличеног током званичне посете премијера Словачке Роберта Фица Београду.

Tan2024-11-2113451435_1.jpg

Танјуг

Раст у економским односима не бележи само квантитативан, већ и квалитативан скок, рекао је Шимончич и нагласио да се скок односи и на нове области.

„Овај највећи пословни форум који су до сада две земље организовале показује снагу наших влада и веома велику економску сарадњу“, рекао је Шимончич и додао да скупу присуствује 40 фирми из Словачке и 60 из Србије.

То ће како каже бити прилика да се потпише неколико меморандума посебно у новим областима енергетике, информационе, комуникационе технологије, одбрамбене индустрије.

„Хоћемо да стварамо додатне вредности како наше компаније не би радиле само увоз и извоз. Желимо да заједнички стварамо и развијамо нове услуге и производе“, рекао је Шимончич.

Форум представља, како је оценио, показатељ убрзања раста економских односа двеју земаља.

„Драго ми је што ћемо потписати меморандум са Привредном комором Србије. Сарадња је заиста одлична и тај меморандум за нас није само формалност, већ обавеза за наставак и јачање сарадње“, рекао је он и додао да ће привредне коморе помагати компанијама да нађу заједнички језик.

Размена је, како каже, од 2019. до данашњег дана порасла 40 одсто.

Додао је да једна од водећих словачких компанија јуче у Београду имала три добра састанка, чиме је остварен велики потенцијал за сарадњу на пољу стварања нових вредности.

Чадеж : Интензивирамо већ добре односе

Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж изјавио је да ће ПКС потписати Меморандум о новој сарадњи са Агенцијом за развој инвестиција и трговине Словачке и да на тај начин покушају да интензивирају већ добре односе.

Отварајући Пословни форум „Србија-Словачка“ у Палати Србија у присуству и председника Србије Александра Вучића и премијера Словачке Роберта Фица, Чадеж је казао да се ни српска, ни словачка привреда нису налазиле у овако револуционарним времена каква су сада, у последњих 50 година.

Прецизирао је да пре свега мисли на индустрију аутомобила, индустрију аутоделова и аутокомпоненти, истичући да Словачка производи највише аутомобила по глави становника, а да 20 највећих извозника из Србије долазе управо из те области.

Tan2024-11-2113411785_0.jpg

Танјуг

„Тренутно живимо у свету који се потпуно разликује од онога у ком смо живели само пре две године, дакле, битка за конкурентност, стагнација европске економије, и велике дисрупције управо у аутомобилској индустрији довеле до тога да морамо да размишљамо о новим начинима. Морамо да видимо како ћемо нове технологије уградити у оно што је традиционална индустрија“, рекао је Чадеж.

Треба видети, како је навео, како ће се нове технологије спојити заједно са „нечим што називамо будућношћу индустрије мобилности, пре свега електричних возила“.

„Уместо да гледамо у прошлост бавићемо се која је најјача индустрија на свету када су аутомобили у питању, гледати ком свету данас живимо, ко су данашњи произвођачи, да ли ћемо се бранити неким традиционалним, старим временима и рећи – да то је европска индустрија и увек ће бити тако или ћемо бранити и неке нове партнере које и те како интересују наша тржишта и наши стручњаци“, рекао је Чадеж.

Чадеж је говорио о апликацијама и сензорима у аутомобилској индустрији и навео да Србија и Словачка могу заједно то да раде.

„Такође, оно што Србију карактерише, када је у питању будућност наше економије и уопште европске индустрије јесте комплетан прелазак на е-мобилност, један ланац вредности од минералних сировина до производње батерија, у то спадају наравно и катоде“, навео је Чадеж.

У том смислу је важно да Србија има „know-how“, односно знање.

Чадеж је казао да је већ данас направљен споразум о новом послу између српске и словачке компаније и да се очекују још многе сарадње.

Извор: Танјуг

Прикажи још
Back to top button