Vučić na sednici SB UN o Kosovu: Ukidanje dinara predstavlja kulminaciju etnički motivisane, promišljene kampanje Prištine protiv Srba
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je , na sednici Saveta bezbednosti u Njujorku, na kojoj je predstavljen redovni šestomesečni izveštaj generalnog sekretara UN Antonia Gutereša o radu Misije UN na KiM, podvukao da je Srbija ispunila sve teške obaveze iz Briselskog sporazuma, ali da ni posle 11 godina formiranje Zajednice srpskih opština nije ni na vidiku.
,,Dozvolite mi pre nego što pređem na izveštaj o kome danas govorimo, da vas podsetim da je 19. aprila bilo tačno 11 godina od kada je u Briselu usvojen najvažniji sporazum između Beograda i Prištine na putu ka normalizaciji odnosa. Jedan od potpisnika bila je i Evropska unija i 11 godina kasnije iako su Srbi ispunili sve teške obaveze iz pomenutog sporazuma, ZSO i njeno formiranje nisu ni na vidiku”, rekao je Vučić u svom obraćanju, nakon što je specijalna predstavnica generalnog sekretara UN i šefica UNMIK-a Karoline Zijade predstavila izveštaj.
Kako je rekao, 11 godina slučajne ili namerne nesposobnosti Evropske unije da kao garant tog sporazuma stvari pomeri sa mrtve tačke.
,,Naravno, to je rezultiralo onim što danas možemo da nazovemo kontinuiranim pravnim nasiljem i fizičkim maltretiranjem srpskog stanovništva na Kosovo i Metohiji”, istakao je Vučić.
Predsednik je zahvalio generalnom sekretaru UN Guterešu na posvećenosti da ispuni mandat UNMIK-a kao što je naglašeno i istaknuto u Rezoluciji 1244.
,,I stoga dok ovaj izveštaj možda u potpunosti ne obuhvata ozbiljnost situacije na terenu, on činjenično dokumentuje skoro sve značajne događaje tokom perioda izveštavanja i ovo je veoma važno za države članice”, rekao je Vučić.
Istakao je da će, da bi se steklo obuhvatnije razumevanje tog izveštaja, ukazati na određene kritične tačke koje bi mogli da razmotre.
Režim u Prištini stvara nepodnošljive uslove za život Srba
Predsednik Srbije je u svom obraćanju naglasio da režim u Prištini stvara nepodnošlje uslove života za Srbe i sprovodi sistematsko maltretiranje srpskih civila, a da ukidanje upotrebe dinara predstavlja kulminaciju, time je dramatično svakodnevni život Srba i drugih nealbanaca otežan.
,,Izveštaj o radu UNMIK-a koji je danas pred nama razmatra se mesec i po dana od kada je SB UN 8. februara održalo posebnu sednicu o situaciji na Kosovu i Metohiji. Da podsetim, ova hitna sednica održana je po podnesku Republike Srbije”, rekao je Vučić.
On je dodao da je Srbija Savetu bezbednosti predstavila sve radnje kojima su te institucije sprovodile dobro planirane, rasprostranjene i sistematske napade uznemiravanja srpskih civila, uključujući kontinuirano pravno nasilje, fizičko nasilje.
,,Hitna sednica Saveta bezbednosti održana je 8. februara zahvaljujući tome što su svi članovi Saveta bezbednosti ocenili da su naši argumenti u podnetoj žalbi zasnovani na činjenicama i u skladu sa tim su odobrili naš zahtev. Posebno ističem da su većinu koja je prihvatila našu argumentaciju ovde činile zemlje koje ne poštuju suverenitet i teritorijalni integritet Republike Srbije, na način predviđen odredbama pravno obavezujuće Rezolucije SB UN 1244”, rekao je Vučić.
Dodao je da je važno što je baš takva struktura članica SB UN uvažila argumente Srbije i na sednici uzele u obzir, kako je rekao, etnički motivisano, namerno stvaranje nepodnošljivih uslova za život Srba, kao i kampanju dobro planiranog, rasprostranjenog i sistematskog maltretiranja srpskih civila i njihov progon od strane privremenih prištinskih institucija.
,,Poseban akcenat stavljen je na akutnu meru ukidanja gotovinskog prometa u dinarima, pri čemu je prištinski režim dramatično i dodatno otežavao svakodnevni život Srba i drugih nealbanaca s obzirom na to da su primanja pretežno primali u dinarima. Razgovaralo se u kontekstu uskraćivanja pristupa čak i osnovnim socijalnim uslugama kao što su zdravstvena zaštita, obrazovanje”, rekao je Vučić.
Ukidanje dinara je kulminacija etnički motivisanje kampanje protiv Dsba na Kosovu.
Predsednik Srbije je rekao da mera ukidanja upotrebe dinara predstavlja kulminaciju etnički motivisane, promišljene kampanje, koju privremene prištinske institucije vode protiv Srba na Kosovu.
,,Ukoliko se sećate, Aljbin Kurti je pričao pred svima vama da je Srbima davao tromesečni prelazni period, tokom kog nijedno pravo Srba neće biti zloupotrebljeno. Niko u Prištini, niti u međunarodnoj zajednici nije ni pomenuo tromesečni prelazni period i sve mere protiv Srba u vezi sa dinarom počele su da se primenjuju odmah. Zbog toga Srbi na Kosovu i Metohiji su i dalje onemogućeni da dobijaju svoje penzije, plate, socijalna primanja, dečji dodatak i sva druga primanja”, rekao je Vučić.
On je dodao da je zbog toga rad škola, obdaništa, medicinskih, socijalnih i drugih institucija praktično onemogućen.
,,Zaposleni u tim institucijama koje još uvek rade, suočavaju se svakodnevno sa strahom od neosnovanog hapšenja koje Kurtijev režim masovno sprovodi pod lažnim optužbama. Ova situacija u velikoj meri utiče na decu u obdaništima, penzionere, samohrane majke i teško obolele ljude u ruralnim sredinama, ali naravno i na sve druge”, rekao je Vučić.
Umesto da bude sankcionisan Kurtijev režim je stalno nagrađivan
Predsednik Vučić je rekao da je od vanredne sednice Saveta bezbednosti UN o stanju na Kosovu i Metohiji, 8. februara 2024. do danas održano pet rundi razgovora u Briselu, a njihov jedini rezultat je bio da se vide pravi motivi Prištine, dok su brutalna represija i progon Srba i drugih nealbanaca dodatno ojačani.
,,Glavni pregovarač Prištine, (Besnik) Bisljimi, Kurtijev zamenik i njegov partner u progonu civilnog stanovništva potvrdili su da njihove jednostrane i eskalatorne odluke da efikasno ukinu dinar na Kosovo i Metohiju jesu u dubokoj meri uticale na ljude, za razliku od Kurtijevih uveravanja koje je on izneo pred ovim uvaženim telom, da su optužbe Srbije lažne i da niko, uključujući Srbe, nije pogođen ovom odlukom”, rekao je Vučić na sednici SB UN.
On je istakao da je Bisljimi ostao posvećen Velikoj Albaniji i hegemonističkim aspiracijama i da se njegovo vođenje procesa dijaloga, karakteriše strategijom sabotaža kroz prisustvo i da je umesto da bude sankcionisan Kurtijev režim stalno nagrađivan.
,,Istovremeno je brutalna represija u progonu Srba i drugih nealbanaca dodatno ojačana nakon vanredne sednice i desilo se 16 novih etnički motivisanih napada. Oni obuhvataju oružani napad protiv Srba u Gračanici, pucnjave i zastrašivanje sve manjeg broja srpskih povratnika na zapadu KiM, kao i kontinuirani i neopravdani pritvore, zatim nasilno uklanjanje tabli od strane policije sa nazivima imena na srpskom jeziku u čisto srpskim opštinama na severu Kosova”, rekao je Vučić.
Istakao je da su se kontinuirani napadi u okviru progona Srba produbili posle upada 8. februara parapolicijskih snaga u srpske apoteke u Kosovskoj Mitrovici i Zubinom Potoku gde su progonitelji Srba zaplenili velike količine medicinskih sredstava.
Ocenio je da izveštaju Unmika nedostaje povezivanje događaja koji su se dešavali tokom ovog vremena, a da tek ako se oni zajedno analiziraju prave pravu sliku na terenu.
Prema njegovim rečima, čula su se površna objašnjenja i kako je rekao, zato je njegovo da članicama SB UN ponudi sveobuhvatniji uvid u događaje o celoj situaciji.
On je ocenio da vanredna sednica Saveta bezbednosti nije predstavljena u izveštaju kao neki događaj od posebnog značaja.
,,Pogrešno je napisano da je ona bila održana na zahtev Srbije da se razgovara o posledicama o novim propisima za dinarsku valutu. Ova tvrdnja je činjenično netačna zato što je zahtev Srbije za tu vanrednu sednicu zasnovan na žalbi koja je podržana dokumentima o ugrožavanju mira od strane Prištine, a nelegalno ukidanje dinara je bilo stavljeno samo kao deo žalbe protiv organa u Prištini”, rekao je Vučić.
Eventualni prijem Kosova u SE biće nagrada za sprovođenje progona
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić upozorio je danas da će ukoliko Kosovo bude primljeno u Savet Evrope (SE), instituciju čiji je smisao i cilj promovisanje vladavine prava i sloboda, za režim premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija to biti nagrada za sprovođenje progona nad srpskim narodom na Kosovu i stvaranje sistema aparthejda u srcu Evrope.
Predsednik Srbije je to izjavio u Njujorku tokom svog izlaganja na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN), nakon što je specijalna predstavnica generalnog sekretara UN i šefica UNMIK-a Karoline Zijade predstavila izveštaj.
“Iako je današnja sednica posvećena konkretnom šestomesečnom izveštaju o radu UNMIK-a, moram da vas upozorim ne samo na opasnost koja proističe iz revitalizacije politike mržnje koju sprovodi Priština, već i na opasnost koju pred međunarodni pravni poredak nosi preporuka tzv. Kosova za članstvo u Savetu Evrope (SE)”, rekao je Vučić.
Vučić je podsetio da je izjašnjavanje o članstvu Kosova u SE, koje je nazvao “finalom izrugivanja međunarodnog prava”, planirano za sredinu maja.
“Zato se lako možemo naći u situaciji da šovinistički režim koji sprovodi progon nad čitavim narodom bude nagrađen za svoje postupke i to upravo od organizacije čiji je smisao i proklamovani cilj promovisanje i zaštita vladavine prava i zaštita ljudskih prava i sloboda”, rekao je Vučić.
Predsednik je tokom svog govora podsetio na neke od nekažnjenih zločina počinjenih na Kosovu, a za koje je rekao da su se dogodili u prisustvu i pred očima međunarodnih snaga UN.
“U julu 1999. albanski teroristi su masakrirali 14 srpskih poljoprivrednika iz sela Staro Gracko kod Lipljana. U februaru 2001. godine dignut je u vazduh autobus koji je prevozio Srbe raseljene sa Kosova i Metohije da obiđu grobove svojih najmilijih”, rekao je Vučić.
Predsednik je podsetio sa govornice SB UN da je u tom napadu poginulo 12 Srba, a da ih je 43 ranjeno.
“Albanski teroristi u Goraždevcu su 2003. godine pucali na srpsku decu koja su se kupala i tada je ubijeno dvoje dece, a nekoliko ih je teško ranjeno. Vrhunac zla bio je pogrom nad srpskim narodom u martu 2004. godine, kada je ubijeno 16 Srba. Stotine je povređeno, oko 4.000 proterano”, naveo je Vučić.
Dodao je da je tokom pogroma šest gradova i devet sela etnički očišćeno od Srba, a da je uništeno ili teško oštećeno više od 800 objekata, uključujući 35 pravoslavnih crkava i manastira.
“Bilans tog navodnog dvadesetpetogodišnjeg mira je proterivanje skoro četvrt miliona Srba i drugih nealbanaca. Oni, izgleda, nemaju pravo na održiv povratak, jer su kreatori prividnog mira ocenili da je lakše integrisati te ljude u sredine u kojima se nalaze protiv svoje volje, nego stvoriti funkcionalno multietničko društvo na Kosovu. Ako ovo prevedemo na svakodnevni jezik, očigledno je da je albanskom ekstremizmu sve tolerisano u proteklih 25 godina i to na način da ideolozi i izvršioci politike zla i progona Srba ne budu izolovani i kažnjeni, već nagrađeni”, rekao je Vučić.
Predsednik je rekao da za te zločine nije niko priveden pravdi i da je na 20. godišnjicu martovskog pogroma režim u Prištini ponovo ponudio istu neistinitu priču o utapanju tri dečaka koja je pokrenula talas nasilja, ubistava, pljački i proterivanja.
Zijade: Pojačane tenzije na Kosovu, uspostaviti ZSO
Specijalna predstavnica generalnog sekretara Ujedinjenih nacija i šefica Unmika Karoline Zijad, koja je predstavila šestomesečni izveštaj o radu Misije UN na Kosovu , je istakla da postoji nezadovoljstvo nivoom napretka u odnosima Srbije i Kosova, kroz politički dijalog, što se reflektuje na bezbednosnu situaciju, poručujući da primena sporazuma iz dijaloga nikada nije bila hitnija, kao i da su potrebni iskreni koraci ka formiranju Zajednice srpskih opština.
,,Razgovarala sam sa velikim brojem učesnika političkog života u Beogradu i Prištini, sa verskim poglavarima, civilnim društvom, međunarodnim partnerima na terenu. Jedna od ključnih zajedničkih opaski i zapažanja je nezadovoljstvo nivoom napretka koji je postignut kroz politički dijalog i efekati na bezbednosnu situaciju. Nivo nepoverenja je visok i mora mu se posvetiti pažnja“, rekla je Zijade predstavljajući izveštaj.
Navela je da su tokom proteklih meseci pojačane tenzije na Kosovu.
Ona je istakla da je element koji može da omogući rešavanje pitanje u okviru normalizacije – preduzimanje iskrenih koraka za uspostavljanje Zajednice srpskih opština.
,,Kakav god da je njen konačni oblik, ona obuhvata element održivih finansijskih garancija za zajednicu kosovskih Srba, kao i kada su u pitanju oblasti obrazovanja i zdravstva“, rekla je Zijade i ponovo pozvala na uspostavljanje ZSO.
Naglasila je da je puna primena sporazuma postignutih u dijalogu uz posredstvo Evropske unije nikada nije bilo hitnije pitanje, kako bi se pomoglo u rešavanju kriza.
,,To je od najvećeg značaja za obe strane, koje moraju ostati posvećene konstruktivnom angažamanu u dobroj veri kako bi pronašli održivo kompromisno rešenje“, rekla je Zijade.
Dodala je da je postignut napredak po pitanju registarskih tablica, ispunjavanju energetske mape puta i pitanju carine.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš u izveštaju koji se odnosi na period od 19. septembra prošle do 15. marta ove godine, naveo je da su, uprkos izvesnom napretku u implementaciji sporazuma postignutih uz posredovanje EU, tenzije između Beograda i Prištine povećane, a da je bezbednosna situacija na severu Kosova ostala krhka.
Gutereš je ocenio da nije bilo napretka ka uspostavljanju Zajednice srpskih opština uprkos diplomatskom pritisku i izrazio zabrinutost zbog primene nove regulative o platnom prometu koja je, kako je naveo, uticala na ekonomska i socijalna prava Srba i drugih nevećinskih zajednica.
Generalni sekretar navodi da je uredba Centralne banka Kosova, koja određuje evro kao jedinu valutu za gotovinske transakcije od 1. februara, „dodatno zaoštrila odnose između strana“.
On je pozvao na hitan razgovor o otvorenim pitanjima u okviru dijaloga uz posredovanje EU, kako bi se osigurala prava svih pogođenih zajednica i najugroženije grupe bile zaštićene.
Izvor: T a n j u g / Kosovo onlajn; foto: T a n j u g