Косово

Дрецун: Обичан народ нема разлога за славље 17 година после једностраног проглашења независности

Председник скупштинског Одбора за одбрану и унутрашње послове Милован Дрецун изјавио је да после 17 година од једностраног проглашења независности они којима је циљ „велика Албанија“ имају разлога за славље, али да обичан народ нема, јер је економија на Косову лоша. Душан Радаковић, извршни директор Центра за заступање демократске културе каже да, и осам дана после избора на Косову, одговор на питање ко би могао да формира владу у Приштини је питање за милион долара.

Данас се навршава 17 година од нелегално и једнострано проглашене независности Косова. У Приштини је поново префарбан споменик назван Newborn, односно Новорођени. Овога пута из њега избија цвеће.

Дрецун, наводи за РТС да они којима је циљ „велика Албанија“ имају разлога за славље, али да обичан народ нема, јер је економија на Косову лоша, институције не раде, висок ниво корупције, здравство је лоше.

Према његовим речима, буџет Косова се пуни од албанске дијаспоре, а то је, како каже, показатељ да није добра ситуација на Косову.

Оценио је да је ово покушај да се направи држава и да је Косово недовршена држава.

Радаковић истиче да се од 2000. до 2008. године говорило стандарди па статус, па затим статус па стандарди, а после Бриселског споразума очекивало се да ће грађани боље живети, међутим, сада је ситуација да се гаси све што је српско.

„Кренула је ратнохушкачка реторика, људи стрепе од хапшења. Ситуација мора да се промени, све више имамо нетрпељивост између Срба и Албанаца“, навео је Радаковић.

Говорећи о недавно одржаним изборима на Косову, Радаковић каже да је први пут да нема прелиминарних резултата, и да и даље на сајту централне изборне комисије стоји да шест, седам гласачких места нису пребројана.

„Дефинитивно је затајила централна изборна комисија. Платформа је пала у 21 сат после гласања и још није прорадила. Мање од милион људи је гласало, а још нису пребројани гласови“, рекао је Радаковић и нагласио да све то доводи у питање кредибилитет избора.

Нада се да ће тужилаштво да се позабави ЦИК-ом.

Дрецун наводи да све доводи у сумњу да неко покушава да манипулише, а према његовом мишљењу режим у Приштини и пре избора је припремао терен.

Додао је да је Куртију битно да добије сваки мандат, а волео би да Српска листа изгуби бар један мандат. Ако им скину мандат биће јасно да је у питању манипулација, каже Дрецун.

Радаковић истиче да је одговор ко би могао да формира владу у Приштини питање од милион долара.

„Како сада ствари стоје, опозиционе странке и Српска листа имају 61 мандат, а Курти 59. Ближи сам могућности нових избора, тај период ме плаши због нових хапшења. Ситуација је или пат позиција 60 – 60 или 59 – 61, Више сам при тврдњи да имамо нове изборе, јер Курти нема већину“, навео је Радаковић.

И Дрецун се слаже да је ситуација неизвесна.

„Чисто сумњам да би се нешто променило новим изборима. Не треба се занемарити то што је Гренел рекао да САД жели нову већину. Гренел је рекао да је Курти крив што америчких компанија има и у централној Србији и Албанији, али не и на КиМ“, каже Дрецун, који не искључује ни бугарски сценарио на КиМ где се улази у више понављања избора.

Извор: РТС

Прикажи још
Back to top button