
На Правном факултету приштинског универзитета са привременим седиштем у Косовској Митровици, одржан је научни скуп на тему „Праћење стања људских права на Косову и Метохији“.
Своја истраживања о грубом кршењу људских права којима су изложени Срби на Косову, представило је 17 аутора научних радова.
Организација оваквог пројекта, који је реализован уз помоћ и подршку Канцеларије за КиМ и ПО општине Косовска Митровица, изискивала је озбиљност у раду јер је број пријава кршења људских права на Косову велики на свакодневном нивоу, истакла је деканица Правног факултета Слободанка Перић, нагласивши да је озбиљан приступ ангажованих професора и сарадника дао резултат да се обимни материјал нађе у зборнику који је данас представљен.
Она је подвукла да је циљ је да се научни рад преведе и на друге језике како би се зборник радова представио широм света и како би међунардна заједница реаговала на кршење људских права Срба на Косову.
„Циљ је да овај пројекат продубимо, да буде дугорочнији. Овај Зборник ће бити дистрибуиран свим нашим библиотекама, а циљ је да буде дистрибуиран у региону као и да зборник буде преведен на енглески језик, а потрудићемо се да радови буду преведени на француски и немачки како би био на прави начин презентован светској јавности“, закључила је Перић.
Правни факултет Универзитета у Приштини са тренутним седиштем у Косовској Митровици представља једну од кључних институција везаних за борбу за заштиту људских права Срба и неалбанаца на Косову, али и лица која су била присиљена да напусте Косово, нагласио је на скупу помоћник директора Канцеларије за КиМ Игор Поповић.
,,Борба за српске интересе води се дипломатским, политичким али пре свега правним путем. Професори и студенти Правног факултета у Косовској Митровици имају, нажалост, ретку прилику да због свакодневног институционалног притиска Приштине на Србе у свим областима кривичним, имовинским, породичним или управним, у пракси виде и примењују оно што теоријски уче на факултетима“, рекао је Поповић.
Он је додао да је Канцеларија за КиМ финансијски подржала пројект израде зборника професора Правног факултета, у коме су стручно и систематски изложена кршења људских права у разним областима на територији Косова, са циљем да студенти Правног факултета и будући адвокати и правници у другим областима буду оспособљени да се у својим професијама боре за заштиту људских права Срба и неалбанаца.
„Канцеларија за КиМ и други органи Републике Србије наставиће и убудуће још више да пружају подршку Правном и осталим факултетима Универзитета у Приштини на пројектима за заштиту Срба и неалбанаца и јачању наше високошколске институције на КиМ“, поручио је Поповић.
Извор: ТВ Мост