ВестиКосовоНасловна

Косовска полиција ухапсила 16 Срба у Призрену и Ђаковици

Министар унутрашњих послова у Приштини Ђељаљ Свећља је саопштио да је у Ђаковици и Призрену приведено 16 лица српске националности, која су се налазила у четири возила са крагујевачким таблицама. Према његовим тврдима, међу затворенима су и четворица, како наводи, активних припадника безбедносних служби Србије.

Министар Ђељаљ Свећља наводи да постоје сумње да су приведена лица била ангажована у прикупљању обавештајних података.

Како је навео, током контроле возила пронађени су материјални трагови који их, према његовим тврдњама, доводе у везу са српским војнообавештајним структурама, као и са појединцима повезаним са нападом у Бањској.

Према његовим речима, прва група од четири особе приведена је јуче у Ђаковици. У возилу су, како тврди, пронађене мапе Косова, фотографије убијених током пада у Бањској, два ножа, метални штапић и ротационо светло. Њиме је, по налогу тужиоца, одређен притвор до 48 сати.

Друга група од 12 особа приведена је данас у Призрену, након што је, како се наводи, излазила из просторија Богословије. Према наводима министра Ђељаља Свећље, међу приведенима су идентификована двојица активних припадника безбедносних служби Србије.

Према наводима Ђељаља Свећље, прелиминарна истрага показала је да један од приведених, полицијски поручник, има блиске породичне везе са Немањом Радивојевићем, надимка „Ганди“, за кога се тврди да је припадник групе која је учествовала у нападу у Бањској. Радивојевић је, како наводи, Свећља, рођак Владимира Радивојевића, познатог под надимком „Мама“, који је означен као главни осумњичени за убиство наредника косовске полиције Африма Буњакуа.

Свећља наводи и да је међу приведенима и један војни службеник у чину капетана прве класе, за кога тврди да је повезан са пензионисаним српским војнообавештајним генералом Јованом Милановићем, који је, према његовим речима, био умешан у цурење поверљивих НАТО података уочи бомбардовања Србије 1999. године.

Ђељаљ Свећља такође износи спекулацију да је боравак затворених у Богословији можда имао циљ да се „верске институције користе као заклон или повод за изазивање међународних и верских тензија“. Он додаје да ће безбедносне институције наставити истраживање и известити јавност о њеном току.

Извор: РТС

Прикажи још
Back to top button