
У Амбасади Кине у Србији одржана је прослава поводом 98. годишњице оснивања кинеске народноослободилачке армије и 80-годишњице победе над Јапаном у народноослободилачком рату.
На почетку свечаности интониране су химне НР Кине и Републике Србије.
Амбасадор Кине у Србији Ли Минг истакао је да су Кина и Србија херојске земље, а да су кинески и српски народ херојски народи.
Он је одао почаст ветеранима Кине и Србије који су устали у борбу против фашистичке инвазије пре 80 година.
Истакао је да је Кина била главни фронт на Истоку током Светског антифашистичког рата, а борба Кине против фашизма је најраније почела, најдуже је трајала и Кина је платила највећу цену.
,,Од 1931. до 1945. године, кинески народ прошао је кроз 14 година тешке борбе и, по цену од 35 милиона војних и цивилних жртава, ефикасно је обуздао и пружио отпор главним снагама јапанске војске, што је одиграло одлучујућу улогу у потпуном уништењу јапанских освајача и поставило важан темељ за победу у Светском антифашистичком рату“, рекао је Ли Минг.
Додао је да су истовремено герилске оружане снаге под вођством Комунистичке партије Југославије ефикасно обуздале и напале фашистичке освајаче упорном борбом и великим жртвама, значајно доприносећи победи на европском антифашистичком бојишту.
,,Током 1960-их и 1970-их, бројни филмови о југословенским герилцима попут ,Моста’ и филма ,Валтер брани Сарајево’, били су популарни широм Кине, постајући филмски класици који су дирнули и инспирисали генерације Кинеза“, навео је Ли Минг.
Нагласио је да се ове године обележава 80. годишњица оснивања Уједињених нација.
,,Пре 80 година, на основу велике победе у Другом светском рату, кинески и српски народ су, заједно са другим важним антифашистичким савезницима, основали Уједињене нације и потписали Повељу УН-а, што је поставило темеље за послератни међународни поредак. Циљеви и принципи Повеље УН-а одражавају дубоке ставове народа широм света о два светска рата и њихову одлучну тежњу ка миру“, рекао је амбасадор.
Додао је да се ове године такође обележава 80. годишњица повратка
Тајвана у састав Кине, што, како је рекао, није само резултат победе у Другом светском рату, већ и важан део послератног међународног поретка.
,,Данас, 80 година касније, свет још није у миру. Хегемонизам и унилатерализам су и даље раширени, политички спорови и војни сукоби непрекидно ескалирају, а човечанство се поново налази на раскрсници времена“, навео је Ли Минг.
Према његовим речима, председник Кине Си Ђинпинг је сукцесивно предложио иницијативе за глобални развој, безбедност и цивилизацију, указујући пут напред за друштво човечанства, стратешки водећи изградњу заједнице са заједничком будућношћу за човечанство и доприносећи кинеску мудрост и решења очувању резултата победе у Другом светском рату и послератног међународног поретка.
,,Кина ће, заједно са огромном већином мирољубивих земаља и народа широм света, учити из историје, гледати у будућност и послати снажан глас мира и развоја. Кина и Србија су истински пријатељи и добри партнери. Кина је 2. јануара 1955. године успоставила дипломатске односе са Југославијом. Током протеклих 70 година, два народа створила су чврсто пријатељство кроз каљење на крви и ватри, и крећемо се ка бољем сутра под вођством заједнице Кине и Србије са заједничком будућношћу у новој ери“, рекао је амбасадор.
Истакао је да су последњих година, под стратешким вођством председника Си Ђинпинга и председника Вучића, Кина и Србија су увек чврсто подржавале међусобни суверенитет и територијални интегритет.
,,Кина је одувек сматрала Србију челичним европским пријатељем, и спремна је да настави са европским земљама, укључујући и Србију, да продубљује међусобно разумевање и поверења, остварује узајамно корисну сарадњу, промовише међусобно учење на цивилизацијском нивоу, како бисмо постали градитељи светског мира, допринели глобалном развоју и бранили међународни поредак“, закључио је амбасадор.
Прослави су присуствовали државни секретар Министарства одбране Небојша Николић, заменик шефа Генералштаба Војске Србије генерал-пуковник Тиосав Јанковић, директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић, заменица председнице Скупштине Србије Марина Рагуш, директор Националног савета за координацију са Руском федерацијом и НР Кином Томислав Николић, као и амбасадор Русије у Србији Александар Боцан Харченко.
Извор: Танјуг