Нова провала у храм Св. Архангела Михаила у Ракитници код Подујева

Епархија рашко-призренска поднела је данас нову кривичну пријаву против лажног свештеника из Албаније Николе Џуфке.
Епархија рашко-призренска Српске православне цркве данас је као оштећено лице у Подујеву преко представника Епархије и у присуству представника Еулекса поднела кривичну пријаву Косовској полицији против Николе Џуфке, држављанина Албаније, са наводним привременим боравиштем у Приштини, као и непознатих лица чији идентитет треба утврдити истрагом.
Пријава је поднета на основу Члана 141.3 Кривичног законика (изазивање раздора или нетрпељивости) и Члана 320 Кривичног законика (противправно заузимање туђе имовине), наводе из Епархије.
Кривична пријава против Николе Џуфке, који се лажно представља као „православно свештено лице“, и његових помагача поднета је због недавне поновне провале истога у цркву Св. Архангела Михаила из 14. века у селу Ракитница код Подујева.
Према Фејсбук објави Николе Џуфке 18. маја ове године Џуфка је насилно ушао у храм (јер је Епархија претходно променила катанац) и обавио наводни верски обред у храму, који је овај пут прогласио за „Манастир Св. Албана“.
Епархија у саопштењу наводи да је поменути са око двадесетак својих помагача неовлашћено први пут упао у ову цркву 28. новембра 2023. године и том приликом објавио да се она од тада назива „црква Фана Нолија“.
Џуфка са својим сарадницима је обавио својеврсан „обред“ са коришћењем албанске националне заставе, са којом се после заједно са осталима фотографисао испред цркве.
Читав догађај је описан на Фејсбук страници Николе Џуфке са фотографијама, а потом и у виду његове видео изјаве којом је потврдио заузимање цркве и промену њеног имена.
По одлуци Митрополита Теодосија, свештенство Епархије је освештало оскрнављени храм и одслужило литургију, поставивши нови каатанац у присуству полиције и представника ОЕБС-а и Еулекса.
Том приликом Епархија је пробала самостално, и поново уз присуство Еулекса да поднесе пријаву Косовској полицији у Подујеву, али је била одбијена од стране полиције.
Епархија је одмах потом поднела кривичну пријаву Тужилаштву због изазивања раздора и нетрпељивости, као и упада у туђу имовину тј. верски објекат СПЦ.
Битно је напоменути да је Црква тада захтевала да се идентификују свих двадесетак лица који су упали у нашу цркву, што није учињено, иако су Тужилаштву предате фотографије. 27. маја 2024. године, Тужилаштво је објавило оптужницу против окривљеног и 14. октобра исте године обављено је прво саслушање на Основном суду у Приштини, пред којим је окривљени са својим адвокатом негирао све чињенице.
Иако је Епархија рашко-призренска поднела кривичну пријаву против Џуфке и његових помагача, представник Епархије није био позван на поменуто судско саслушање као оштећена страна, тако да су тек из медија сазнали да је одлуком Основног суда у Приштини 14. децембра 2024. оптужница одбачена и да је 13. децембра исте године Тужилаштво поднело жалбу на ту одлуку суда.
Према томе, овај кривични процес није завршен и оптужени Никола Џуфка и његови сарадници су и даље под кривичним поступком, наводи Епархија.
Иако је Епархија тражила јасно правно образложење зашто је изостављена из овог процеса, Тужилаштво је одговорило само кратким дописом.
“И поред тога, сведоци смо да се Џуфка пре пар дана усудио да поново провали у храм Св. Архангела Михаила. Одмах након сазнања о новом кривичном акту лица које је већ под судским процесом који је у жалбеној фази, представници Епархије рашко-призренске су променили нелегално постављени катанац на цркви и склонили неколико слика које су типловима прикачени за зид цркве, чиме је начињена штета на објекту из 14. Века”, саопштава Епархија рашко-призренска.
Сматрамо да је ово најновије кривично дело последица неадекватне реакције косовских правосудних органа, који нису спровели истрагу о свим лицима која су претходно упала у нашу цркву, нису именовали СПЦ као оштећену страну и омогућили јој учешће у судском процесу, који нису на адекватан начин представили чињенице од значаја за правилно означење кривичног дела, и који су на крају дозволили да се поступак претвори у истрагу права која Српска Православна црква има над сопственим верским објектима, чиме су покушали да додатно умање озбиљност инцидента, истиче Епархија.
Нажалост, оваквим пропустима ствара се атмосфера у којој појединци могу да чине насилне акте против Српске православне цркве која је под тим именом препозната у косовском законодавству без конкретних правних последица, иако је реч о лицу које је већ под кривичном пријавом и никога не представља осим самог себе, додаје се у саопштењу.
Никола Џуфка је према својим објавама и наступима у медијима познат по екстремним националистичким ставовима и претњама и својим поступцима озбиљно угрожава верске слободе и права наше Цркве да очува своја богослужбена места, додају из Епархије рашко-призренске СПЦ.
Српска Православна црква позвала је локалне и међународне институције да посвете пуну пажњу овом случају у свим фазама, како се не би десио још један пропуст надлежних институција, што би могло да изазове још веће охрабрење екстремистичких и националистичких елемената који одавно не крију своје намере за присвајање културних и верских објеката СПЦ.
Извор: Радио Митровица север, Епархија рашко – призренска