
Ђурђевдан је празник који се у Батусу обежава на посебан начин. Овај празник означава долазак лета, буђење природе и нови почетак, а мештани га дочекују с молитвом, песмом и обичајима који се преносе с колена на колено.

– Ђурђевдан је један од већих празника код нас у православљу. Тако да ово на неки начин, не само што је дружење, него чувамо наш обичај и нашу традицију. Много тога је заборављено, није записано или како већ, али оно што смо запамтили од наших и оно што смо наследили, тако ћемо и да сачувамо. Значи, наше удружење ради на том питању да сачува целу укупну традицију и обичај изворног стваралаштва централног Косова – каже Данијела Симоновић из Удружења „Традиција кроз векове.

– Поносно могу да кажем да другу годину заредом организујемо Ђурђеве дане овде у селу Батусу у општини Грачаница. Заиста смо поносни што окупљамо неки одређен број људи, односно жена, које су решене да на најбољи начин очувају све оно што су њихове мајке и бабе радиле вековима иза нас. Обичаји на данашњи дан зависе од места до места, али оно што је најбитније, то је да на Ђурђевдан свако издвоји време да оде у цркву, било то на литургију или овако кад год има времена у току дана – каже за РТВ Грачаница Милица Михајловић.

Иако се многа села суочавају са заборављањем обичаја, Батусе је пример како заједница може очувати традидицију и обичаје. Млади радо учествују у свим активностима и туде се да оживе народне игре и песме.
Ђурђевдан нас подесећа колико је традиција важна. У тим тренуцима традиција није прошлост, већ садашњост коју живимо.