Међународни дан деце, 1. јун, који је пут проглашен 1925. године у Женеви, на првој Светској конференцији о добробити деце, званично је усвојен у међународној заједници 1950. године, и од тада се обележава у многим земљама, укључујући и Републику Србију. Светски дан детета 1. јун, међународни дан сваког детета где год да се налази.
Дечија права су утврђена Конвенцијом о правима детета усвојен од стране Уједињених нација 1989. године.
Основни принципи Конвенције су:
– право на живот, опстанак и развој;
– најбољи интрес детета;
– право на партиципацију;
– право на недискриминацију.
На данашњи дан се одржавају манифестације широм света са циљем да се организују дружења деце која припадају различитим националним мањинама, деце са сметњама у развоју као и деце без родитељског старања.
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања активно се бави збрињавањем деце са посебним потребама, у установама које су намењене њима, спроводи Породични закон у свим аспектима који се тичу хранитељства, усвојења, старатељства и развода бракова. Поред тога, министарство има активну улогу у креирању јавних политика, као носилац свих законских и подзаконских, и свих других аката и решења, која се односе на дечију популацију.
Поред тога, овај дан има за циљ да се скрене пажња јавности на обавезе друштва према деци као и на актуелне проблеме са којима се деца суочавају.
Доласком на свет та мала бића нас уче многим стварима: да будемо весели, а да нам за то није потребан разлог, да будемо упорни и истрајни као када са ормара желимо забрањени слаткиш, да када паднемо док трчимо кроз паркић брзо и устанемо, када плачемо да нам загрљај драгих буде уточиште и подстрек за даље. То су ваша и наша деца и треба их заливати и неговати као цвет, јер цвет је украс баште и украс света.