Сентић о ухапшеним младићима на Косову: Нехумано понашање полиције
Заменик косовског Омбудсмана Срђан Сентић оценио је да је понашање полиције органа самоуправе у Приштини према ухапшеним српским младићима у Северној Митровици било нехумано, као и да су на младићима видљиве повреде којих нема у лекарском извештају.
„Постоје озбиљни елементи који указују на кршење људских права, укључујући нехумано поступање полицијских органа према младићима“, рекао је Сентић.
Он је обишао младиће који су почетком недеље ухапшени у Северној Митровици, а синоћ, након саслушања пред судом, пуштени су уз меру кућног притвора.
Сентић је потвдио да је посетио младиће, али и да је забринут због онога што је видео и чуо.
„Ситуација је изазвала озбиљну забринутост. О свим уоченим неправилностима одмах смо известили надлежне органе, укључујући и Полицијски инспекторат. Постоје озбиљни елементи који указују на кршење људских права, укључујући нехумано поступање полицијских органа према младићима, нашим грађанима, које Устав и закони штите једнако као и све друге грађане“, рекао је Сентић за Коссев.
Потврдио је такође да су му се младићи пожалили на употребу силе без оправдања, а која је, како каже, „морала бити избегнута“.
„На телима неких притвореника видљиве су повреде у пределу главе, које нису забележене у лекарским извештајима, што изазива додатну забринутост због недостатка тих чињеница у званичним медицинским извештајима“, поручио је Сентић.
Каже и да су му притвореници рекли да нису пружали физички отпор, нити да су напали полицајце, већ да су само постављали питања о разлозима легитимисања када им је полиција пришла.
„Притвореници су такође навели да су, током хапшења, у полицијској станици у Северној Митровици, као и приликом премештања у Јужну Митровицу и Вучитрн, били изложени физичком насиљу и вербалним увредама. Према њиховим наводима, физичко и психичко злостављање престало је тек по њиховом смештају у притворске јединице у Јужној Митровици и Вучитрну“, наводи Сентић.
Додатно, објашњава Сентић, документација коју су добили на увид и потписивање била је искључиво на албанском језику, укључујући лекарске извештаје.
„То не само да је додатно отежало њихову ситуацију, већ представља наставак кршења њихових људских права и Уставних и законских обавеза“, закључио је Сентић.
Четворица младића српске националности ухапшени су у ноћи између понедељка и уторка, због, према наводима полиције, вређања и напада на двоје полицајаца, на митровачком шеталишту.
Извор: Танјуг