Ељези: Новине у изборном процесу током и након гласања
![](https://rtg.rs/wp-content/uploads/2025/02/CIK.jpg)
На парламентарним изборима 9. фебруара грађани Косова уз важећу документацију могу да остваре своје бирачко право. Бирачка места ће бити отворена од 7 до 19 часова у свим општинама на Косову. Укупно ће бити 903 бирачка центра у оквиру којих и 2.533 бирачка места.
Овај изборни процес прате и новине као што су: могућност условног гласања у једном бирачком центру за једну општину, након затварања избора бројаће се само део листића где су грађани гласали за политичке субјекте, не и део кандитата за посланике, бројање гласова моћи ће да прате и медији, пише РТК2.
„За разлику од претходних изборних процеса, изборна тишина почиње на дан избора отварањем бирачких места и на снази је до затвања истих“, објаснио је између осталог за РТК2 Ваљмир Ељези, портпарол ЦИК-а.
На претходним изборима према старом закону, на сваком бирачком месту постојала је могућност условног гласања. То више није могуће, напомињу из Централне изборне комисије.
„Сада је нешто другачије, јер неће бити могуће условно гласања на сваком бирачком месту, ово је сведено са сваког бирачког места у прошлости, што је омогућавало гласање на сваком бирачком месту. Сада овај процес је сведен на само 38 бирачких места за условно гласање, која ће бити, дакле, само по једно за сваку општину“, прецизирао је Ваљмир Ељези, портпарол ЦИК-а.
Ељези додаје да су ранији закони о изборним процесима, као и Закон о изборима из 2008. предвиђали да изборна тишина почиње 24 часа пре отварања бирачких места, што је новим законом промењено.
„Према закону, изборна тишина почиње отварањем бирачких места. Што значи конкретно, да будемо јасни да изборна тишина, када се заустављају политичке активности политичких субјеката почиње у недељу 9. фебруара у 6.59 часова. Дакле, од отварања бирачких места до затварања истих на снази је изборна тишина за политичке субјекте, кандидате, свакако ово важи и за медије”, истиче Ељези.
Постоје и одређене новине у објављивању прелиминарних резултата и бројања гласова на бирачким местима.
„Што се тиче процеса прелиминарних резултата, имамо неколико промена. Настављамо да бројимо део листића где су грађани бирали политичке субјекте, ово ће омогућити ЦИК-у да у веома кратком временском року 9. фебруара прогласи прелиминарне резултате за политичке субјекте у односу на претходне изборне процесе. Преостали део гласачког листића, где су грађани бирали кандидате за посланике, то бројање листића неће се вршити на изборним местима, већ ће почети од понедељка у општинским центрима за пребројавање гласова. У свакој општини је одређен, општински центар за пребројавање где ће се пребројавати део листића где су грађани бирали кандидате за посланике“, објашњава Ељези.
У циљу транспарентности, из ЦИК-а кажу да је уведена још једна новина која прати овај изборно процес за народне посланике.
,,У 38 општина на Косову имамо укупно 2.500 бирачких места и на основу правила ЦИК-а о посматрању избора, медији ће бити у прилици да на сваком бирачком месту где желе, буду присутни и прате процес бројања листића за политичке субјекте. У прошлости, процес пребројавања је био затворен, условно речено, јер су учествовали сви остали посматрачи политичких субјеката и НВО , али медији нису имали приступ, док у овом случају ЦИК је унапредио процес омогућавајући транспарентност и омогућавајући медијима да изблиза прате процес бројања листића. Свесни смо да је немогуће покрити сва бирача места, али тамо где желе, могу се пријавити председавајућем изборне комисије на датом бирачком месту пре затварања бирачког места, како би били регистровани. Детаљније информације ће добити од председавајућег изборне комисије бирачког места како би могли да имају приступ том бирачком месту. Свакако, постоје упуства, шта се сме објављивати, наравно не лични подаци, али пребројавање листића може се објавити у медијима”, казао је портпарол ЦИК-а, Ваљмир Ељези.
Извор: Радио Митровица север