КосовоНасловна

Мацут: Један од највећих изазова нове владе биће одбрана КиМ

Кандидат за председника Владе Србије Ђуро Мацут поручио је у парламенту да ће један од највећих изазова нове владе бити одбрана нашег суверенитета и територијалног интегритета на Косову, као и да је важно да се у политичкој и друштвеној сцени сложимо у јединственој одбрани Косова.

Нагласио је да нећемо одустати од посебних мера које су уведене како би сви наши грађани на Косову редовно примали плате и пензије и остваривали своја права, нарочито на образовање, социјалну помоћ и здравствену заштиту.

„Очување наше јужне покрајине у саставу Србије јесте наша уставна обавеза, али и наш завет, од кога ни једна влада неће и не сме одступити. Спонзори лажне државе Косова обилато користе ране које су нанете нашој земљи током претходних месеци, да дају нови замах промовисању једностраних агенди привремених институција самоуправе у Приштини“, истакао је Мацут представљајући програм нове владе.

Како је рекао, од изузетне је важности да се сложимо и у јединственој одбрани Косова и да то буде онај најмањи заједнички садржилац око којег морамо да се сложимо на политичкој и друштвеној сцени.

„Влада ће наставити да улаже максималне напоре, како преко своје Канцеларије за Косово и Метохију, тако и на нивоу сваког појединачног министарства и сваког јавног службеника у њему, да наш народ у јужној покрајини опстане и остане на вековним огњиштима, заштићен од прогона и са могућношћу да води нормалан и достојанствен живот“, навео је Мацут.

Он је рекао да победа Српске листе на изборима за скупштину у Приштини представља подвиг остварен у немогућим условима и темељ за обнову политичке снаге нашег народа на Косову.

„Овај успех показује спремност Срба на непоколебљиву политичку борбу и влада ће им у тој борби помоћи како би остварили све оно што им гарантује међународно право, а нарочито Бриселски споразум за чију пуну примену ћемо се непрестано залагати на сваком месту, борећи се за опстанак и права нашег народа у покрајини. Нећемо занемарити ни међународну арену, пре свега Уједињене нације, али и све међународне организације попут Савета Европе, Интерпола и других, где константно вреба опасност да Приштина једнострано успостави насиље и уз спонзорство силе покуша да оствари своје циљеве“, рекао је Мацут.

Додаје да нам промене којима сведочимо у значајним светским центрима политичке моћи дају за право да изразимо наду да ће се однос према питању Косова, правима нашег народа и интересима Републике Србије, макар за нијансу променити на боље.

„Верујемо да ће доследност, принципијелност и конструктивност коју наша земља, њен преговарачки тим и њен председник су исказивали и доказивали годинама, почети да се вреднују на начин који ће допринети побољшању услова за живот Срба и осталих грађана Србије, зауздавању једностраних акција Приштине и нормализацији стања у локалним самоуправама са српском већином“, нагласио је Мацут.

Он је навео да Косово остаје централно питање од највишег националног интереса.

„Наш приступ је да се дијалог води отворено, искрено и без притисака. Не одустајемо од својих принципа, али не одбијамо дијалог. Верујемо да сваки договор мора почивати на међусобном уважавању и да решења која су трајна не могу бити наметнута“, рекао је Мацут у Скупштини Србије.

Он је нагласио да је мир немогућ без правде и додао да је то порука која се шаље свим нашим партнерима.
Мацут је додао и да ће Србија наставити да буде конструктивни актер, али да неће пристати на решења која нису у складу са Уставом и Резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација 1244.

„Балкан мора престати да буде симбол нестабилности. Време је да постане симбол решења. У регионалним односима Србија делује као фактор стабилности, не зато што је то лако, већ зато што је то потребно“, рекао је Мацут.

Према његовим речима, Србија не гледа на регион као на терен сукоба, већ као простор заједничког напретка и време је да се уместо политичких подела повезујемо кроз пројекте који трају, а то су ауто-путеви, железнице и енергетске мреже.

Он је нагласио да је време да безбедност не буде реторика, већ пракса сарадње.

„Србија остаје војно неутрална, али политички одговорна. Безбедност видимо као простор поверења, а не као инструмент уцене. Ово није само политички програм, ово је позив за дијалог, сарадњу, одговорност и визију. Да Србија не буде део историје, већ део будућности. Да не чекамо прилике, већ да их стварамо, као и да не понављамо старе путеве, већ да градимо нове мостове“, рекао је Мацут.

Он је у експозеу нагласио и да Србија жели Европу у којој ће се њен глас се чути, а не изгубити, односно Европу у којој различитости нису препрека, већ снага и да у тој Европи жели да буде одговорна и поуздана, али увек своја.
„Верујемо у Европу, али пре свега верујемо у Србију“, истакао је Мацут.

Извор: Танјуг

Прикажи још
Back to top button