ВестиКосовоНасловна

Гогић: Косово ушло у институционалну кризу, опозиција показала да Курти нема већину

Косово је ушло у институционалну кризу и нашло се у ситуацији коју нико није очекивао. Краткорочно, бенефит из јучерашњег прекида конститутивне седнице парламента има опозиција зато што је показала да лидер Покрета Самоопредељења Аљбин Курти и поред највише освојених мандата – нема већину, изјавио је политиколог Огњен Гогић.

„Пред почетак седнице очекивало се да се види да ли ће Курти имати већину за избор председника парламента што би онда сугерисало да постоји већина за избор владе. И ту су биле упрте све очи. Нико није очекивао овај обрт који је наступио – да скупштина није конституисала саму себе“, каже Гогић за Косово онлајн.

Објашњава да ситуација у којој посланици нису желели да верификују сопствене мандате потпуно нова ситуација која је дошла „као гром из ведрог неба“ и на коју нико није био припремљен.

„Ту се показало да Курти нема већину за избор председника парламента, јер да је имао, та већина би се показала већ приликом гласања о верификацији мандата. Међутим, изненађује и одлука опозиције да не гласа за сопствене мандата образлажући то да влада није на прописан начин поднела оставке што би могло да произведе будућу кризу јер би Уставни суд могао да установи да је гласање за ту нову владу неуставно“, казао је Гогић.

Прецизира да се ушло у ситуацију за коју не постоји готово решење. „Ово је правна празнина шта се ради у ситуацији када посланици сами себи не потврде мандате зато што то уопште није предвиђено као могућност. Предвиђено је да се гласа, али то је више техничка ствар, а не суштина политичка или правна дилема“, прецизирао је он.

У новонасталој ситуацији пауза у конституисању косовског парламента може да траје најдуже 48 сати. „У том року треба да се дефинише решење, како да се настави. Да ли је уопште могуће вратити ову тему на гласање или смо ушли у уставно-правну кризу где је претходном сазиву скупштине истекао мандат, а други се није конституисао“, истиче Гогић.

Сматра да ће се због тога, пре или касније, морати да се огласи Уставни суд.

Гогић наводи да новонастала ситуација не одговара никоме, а да је у краткорочном смислу опозиција остварила добитак.

„Ово је дерогирање институција и то потенцијално може да се врати као бумеранг било којој политичкој страни која изађе као победник из процеса формирања владе јер Уставни суд касније може да установи да су установљене неке грешке које се правно не могу прихватити. Политички гледано ово иде у корист опозицији зато што је оголила да Курти нема већину. Свега 52 посланика је гласало за потврђивање мандата и то је далеко од 61. посланика потребног за избор председника скупштине и владе“, навео је овај аналитичар.

С друге стране, за опозицију би могло да се каже да је показала непоштовање према скупштини тиме што није гласала за сопствене манате. „Дакле, она има суодговорност за кризу која је настала. Потенцијално, у кратком року, ово може бити победа опозиције, али с друге стране су сви изгубили и Косово је ушло у једну нову кризу“, рекао је Гогић.

Извор: Косово онлајн

Прикажи још
Back to top button