Андрић Ракић: Ниво јавне безбедности на северу Косова опао
Ситуација на северу Косова је све напетија. Програмска менаџерка „Нове друштвене иницијативе“ Милица Андрић Ракић каже да је ниво јавне безбедности јако опао, да се повећава број Албанаца који организовано долазе у северни део Косовске Митровице, као и да су почели да увиђају све више случајева сексуалног узнемиравања.
„Имамо најезду организованог доласка Албанаца у централну пешачку зону у Северној Митровици, због чега већина родитеља у том ударном периоду од 12 до три, четири, више не изводи децу ту. Генерално, ако јесу присутни, осећа се велики ниво тензија, јер то нису нужно добронамерни људи, нити је то природан процес, није да је дошло до тога да заједнице осећају да је време за већу интеракцију, него имате вештачки начин излагања две заједнице једна другој и то у условима лоших међуетничких односа“, рекла је Милица Андрић Ракић.
Додала је да зна да буде јако напето и непријатно и да условљава промену свакодневног понашања људи који живе ту.
„За сада није било неких озбиљнијих инцидената. Буде ту псовки, покушаја насртаја на неке људе, посебно оне који су мало препознатљивији у албанској јавности. Имали смо једног опозиционог политичара на којег се насртало од стране тих људи, али генерално је заиста јако непријатна атмосфера и подложна, нажалост, потенцијалним инцидентима“, навела је Андрић Ракићева.
Истакла је да је поред хапшења Милоша Суботића и синоћ забележен пример малтретирања полиције, али без физичког злостављања.
„Уколико сте мушкарац и уколико се нађете после 12 на улици, велике су шансе да будете ухапшени, а ако будете ухапшени, нису тако мале шансе да будете претучени и ту је тај фактор ризика за мушкарце током ноћи велики“, навела је Милица Андрић Ракић.
Што се жена тиче, додала је, да су почели да увиђају образац сексуалног узнемиравања.
„Ја морам да кажем да је то генерално проблем на читавом Косову. То је за Српкиње јако дуго, деценијски проблем, али се није претерано о томе говорило. На северу се то није дешавало, зато што је ово једна мала компактна заједница и сексуално узнемиравање се дешавало искључиво у контексту породице. На улици је то било неприхватљиво, из простог разлога што би вас та жена препознала, зна вам породицу, просто није био део обрасца понашања“, рекла је Милица Андрић Ракић.
Истакла је да су жене на северу, пошто нису навикнуте на то, почеле да говоре о томе, а прикључују им се и жене са југа Косова које дуже трпе тај образац понашања.
Милица Андрић Ракић је рекла да су тим поводом писали Кфору, али да нису добили одговор, због чега су изашли у медије.
„Заиста смо свесни колико је ово осетљива тема и ми стално апелујемо да то не сме да се, посебно из Србије, злоупотребљава у сврху пропаганде против албанског народа. Дакле, ово су случајеви који се дешавају од стране појединаца, које подстиче врло ултранационалистичка власт и заиста нама прави проблем уколико се то на пропагандни начин обрађује и дискредитује наше тврдње и не може да реши проблем“, навела је програмска менаџерка „Нове друштвене иницијативе“.
Додала је да међународна заједница није одговорила на адекватан начин и да су од Кфора тражили додатне патроле на кључним местима у граду, а да се то није догодило, док су од Еулекса добили уверавања да су појачали пешачке патроле, али да их је она, како је рекла, само једном видела.
Извор: РТС